Ēdamās un dzeramās vietas.

Te būs tāds īss un konspektīvs ēdamvietu minigids. Bildes taps pievienotas vēlāk.

Universālās ieskrietuves.

Pirmais kas nāk prātā ir emsīdonalds. Atmetot visu kas ir dzirdēts par šo ēdnīcu [piedodiet, neceļas roka to saukt mārketologu izdomātajā terminā ģimenes restorāns], neveselīgajiem ēdieniem utt., ir jāatzīmē trīs lietas – bieži vien tas ir vislētākā vieta visā pilsētā kur iekost ātras pusdienas. Otrkārt – hamburgers arī Āfrikā būs hamburgers. Treškārt – emsīdonalds ir multinacionāla korporācija. Tas nozīmē ka tas būs atvērts arī tad kad visas pārējās ēstuves, traktieri un restorāni būs slēgti uz pusdienas laiku. Pozitīvais – atrodams gandrīz visās lielākajās Eiropas pilsētās, lēts un gastronomiski labi prognozējams. Negatīvais – vecajā Eiropā šajā ēstuvē bieži vien savācas stipri dīvaina publika.

Ielu tirgoņi.

Atšķirībā no mūsu tēvzemes citās zemēs ir ļoti izplatīti ielu pārtikas tirgoņi. Ielās var nopirkt visa veida ēdamo sākot ar cukura vati, saldējumu, hotdogiem un beidzot ar normālām pusdienām. Cenas ir līdzīgas makdonalda cenām, t.i ēdiena porciju var iegādāties par 3–8 eiro.

Gandrīz ielu ēstuves.

Vācijā (un iespējams arī citur) ir populāras take away tipa iestādes kurās var iegādāties kebabus. Nelielās telpās kurās nevar iemurcīt neko vairāk kā garu leti gar vienu sienu un pabiezas grāmatas platuma plauktu tiem kas nevēlas ēst ejot pa ielu, saimnieko melnīgsnēji vīri, kas nesteidzīgi sit klaču savā starpā. Jāteic ka manas garšas kārpiņas šis ēdiens nespēja iejūsmināt, bet tas nekaitēs jums pašiem izmēģināt īstu kebabu.

Mans mazais gastronomiskais gids.

Ķelne

Taj Mahal (An Sankt Agatha, mazā škērsieliņā aiz Galeria Kaufhof). Viens no labākajiem indiešu restorāniem Ķelnē. Cenas mērenas, ēdiens garšīgs un apkalpo autentiski indieši. Salīdzinot ar vienīgo Rīgas indiešu krogu ēdiens nav ārprātīgi ass, iespējams tapēc ka pielāgots vārgajiem eiropiešu kuņģiem.

Amsterdama

Restorāns veikalā V&D (Kalverstraat pats tālākais gals pie Munt toren). Galerijā Centrs esat pamanījuši restorānu Dada? To pašu kurā saliec bļodiņā gaļu, zivis, dārzeņus un sēnes, iedod puisim un gaidi kad tev atnesīs visu izceptu un pārlietu ar mērci. Un tagad iedomājieties Dada un Lido hibrīdu trīs stāvos. Tas ir V&D restorāns kurā tu vari izvēlēties jau gatavu ēdienu vai gluži kā Rīgas mazajā māsiņā piekrāmēt pilnu bļodu (lielāku kā Rīgā noteikti) ar gaļu, dārzeņiem un sēnēm un iedot lai tev to visu uzcep un sajauc ar nūdelēm vai rīsiem. Cenas – draudzīgākas kā Rīgā.

Dim Sum Court. (Zeedijk ielā) Mazajā Amsterdamas ķīniešu kvartālā ir atrodams pavisam maziņš un neuzkrītošs ūķis kurā par 6.50 Eur var ēst vienu stundu visu kas ir salikts škīvjos, grozos un katlos. Kapēc šeit vajadzētu ēst? Tapēc ka ēdiens ir izcils, it īpaši ja ņem vērā tā cenu. Kur vēl jūs dabūsiet pieēsties springrolls tā ka negribas uz tiem vairs skatīties nevis kā visur citur – četras mazas pankūciņas par diviem latiem?

Itālija

Itālijai ir viens liels mīnuss – strikti organizēti ēšanas laiki. Ja nepaspēji paēst pusdienas tad vari aizmirst par ēšanu līdz pašam vakaram, jo krogi un restorāni tiek atvērti sešos, septiņos vakarā. Braucot pa Itāliju ir vērts apstāties mazajos ceļmalas krodziņos un apēst īstā malkas krāsnī ceptu picu. Ar picām Itālijā ir tāpat kā ar suši Japānā – neceriet tur ieraudzīt mūsu Chilli picas sortimentu, labākajā gadījumā krodziņā būs astoņu veidu picas.

Berlīne

Kas teica ka labam ēdienam ir jābūt maz un jāmaksā daudz? Aizmirstiet par michelin zvaigznēm vietās kur pavāri mēģina jums pārdot metamā kauliņa lieluma kriksīšus zelta cenā, iekāpiet metro un aizbrauciet uz Frankfurter Allee pietur Berlīnē. Iespējams tā nav autentiskākā Thai ēdnīca Eiropā, bet vai ir kāda cita vieta kur var ierasties vienpadsmitos vakarā un jau pēc piecām minūtēm baudīt kraukšķīgu vistu ar nūdelēm kas ir pagatavota tavu acu priekšā un maksā četrus eiro? Un pasniegta uz šķīvja kas liek aizdomāties par Gulivera ceļojumiem. Absolūti must eat vieta Berlīnē.

Daži krogi

Ķelne

Papa Joes Jazz club. Fantastiska vieta kur pie alus kausa paklausīties džezu. Dzīvo mūziku spēlē gandrīz katru vakaru, uzsvars ir uz džezu, mazliet blūza un dixieland.

Īru krogs Kleine Budengasse.

Ķelnes centrā blakus ir divi īru krogi. Viens ir mazs, tumšs un piepīpēts, otrs ir lielāks, gaišāks, ar krutākām mēbelēm. Kurā ir vairāk cilvēku? Pareizi – pirmajā. Ja esat futbola fans, tad daudz nedomājiet, tā būs īstā vieta kur pie īru alus kausa noskatīties kādu spēli, iepazīties ar angļiem un aizmirst ka esat Vācijā.

Amsterdama

Krogs Zeedijk ielas sākumā pie stacijas. Pilnīgs un absolūts kokteilis kāds iespējams tikai Amsterdamā – krogs strādā četras dienas nedēļā, jo īpašniekam vajagot arī atpūsties. Krogā biezā slānī ir izvietotas dievmātes statujas un sajūta ir tāda ka tu nejauši esi ieskrējis baznīcas kancelejā, ja vien ne piepīpētais gaiss kurā karājas alus kausi un alus dzērāju murdoņa mūzikas pavadībā. Saimnieki ir laipni, nekautrējas aprunāties ar viesiem, saskandina glāzes un lieku reizi liek aizdomāties kāpēc gan pie mums nav tādu krodziņu kur tevi sagaida nevis bārmenis—students kurš rīt te vairs nebūs, bet pats īpašnieks ar kuru tu vari papļāpāt, saskandināt kausus un zināt ka viņš tur būs arī pēc gada.

Personiskais gastronomisko baudu tops

Otrajā vietā ir nelielā Thai ēdnīca Berlīnē. Pirmajā vietā ir nevis restorāns vai krogs, bet uz ielas pirkta arbūza šķēles Venēcijā. Absolūts svaigums un spirgtums kam nespēj līdzināties nekas.

Leave a comment