Vai Māris Zanders ir manipulators?

Māris Zanders nenoliedzami ir spilgta parādība Latvija mediju vidē. Anarhists, cilvēks, kas nebaidās uzbraukt ikvienam, vienu vārdu sakot – tautas sirdsapziņa. Tīrradnis kam ļoti rūp visu mūsu labklājība un viņa dzīves virsuzdevums ir atmaskot valdošo nekrietnās darbības, bet mani nezin kāpēc visu laiku neatstāj sajūta, ka Zanders manipulē ar saviem klausītājiem.

Šodien Zanders savā rīta diarejā bija pieķēries Labklājības ministrijā izsludinātajam konkursam par datrou iegādi. Vienā ziņā varbūt var piekrist, laikā, kad valstī ir taupības režīms, jaunu datoru iegāde varbūt nav pats labākais ko var izdarīt, bet es nezinu kāda ir situācija ar datoriem LM, cik tie ir veci un tāpēc pirmais es akmeni nemetīšu.

Bet stāsts ir pavisam par ko citu. Veltot divus teikumus faktam, ko ikviens var pārbaudīt atverot LM mājas lapas sadaļu “Publiskie iepirkumi”, nākamā tiriāde sekoja par pašiem datoriem, Zanders centās pierādīt, ka datori esot pārāk labi. Ufo un Fredim piepalīdzot tika iztirzātas teorijas par šo datoru “īsto” pielietojumu, to kādas FPS un RPM spēlītes ar tiem varēšot spēlēt, to visu pamatojot ar to, ka šajos datoros ir gigabaiti ar atmiņu. Pie tam kas ir interesanti: netika nosaukts neviens cipars – ne procesora jauda, ne videokartes jauda, pat operatīvās atmiņas apjoms netika nosaukts. Un tas mani darīja uzmanīgu, kā Zanders varēja tik brīvi spriedelēt par datoriem nepasakot nevienu parametru? Tas izklausījās pēc manas apziņas manipulēšanas – viņš stāsta cik šiem datoriem ir lieli gigabaiti, bet man tajā brīdī vajag vizualizēt to ko viņš nepasaka. Tas viss manī radīja neviltotu interesi pašam apskatīties kādi tad ir šie briesmīgie gigabaiti.

Atvēru LM lapu, atvilku konkursa failu un skatos prasības:

– Intel mātesplate
– Intel Quad Core 2.88GHz procesors
– 2GB RAM
– Integrētas audio un videokartes
– Windows XP OEM

Jautājums – par ko cepamies Zandera kungs? Par šo vidusmēra (OK, izņemot varbūt quad core procesoru) konfigurāciju? Kapēc Zanderam bija tā jābiedē klausītāji neminot nevienu (!) šī datora sastāvdaļu?

Kādi secinājumi? Vai Zanderam var uzticēties? Es domāju ka nē, jo šis konkrētais raidījums bija klaja manipulācija ar klausītāju, kas sēžot savā auto uzreiz nevar pārbaudīt faktus un viņa atmiņā nosēdīsies tikai tas ko Zanders būs gribējis: TUR IR GIGABAITI! LM izšķērdē mūsu naudu!

p.s Un es nesaprotu kā Zanderam paskrēja garām fakts, ka šajā pašā iepirkumā tiek pirkts arī portatīvais dators? Par to taču arī varēja bilst kādu vārdiņu?

33 Replies to “Vai Māris Zanders ir manipulators?”

 1. Tu apskatījies arī portatīvo datoru speceni!? Priekš kam 4 GB, kāpēc tieši Intel? Tāpēc, ka tā labāk?! WTF?
  Tu vai tavi draugi laikam strādā LM, ka tu tā sūdzies…Un ko Zander samanipulēja, to ka valsts kārtējo bezpriģeli dzen?

 2. Šeit ir detalizētāks “datorgīku” iztirzājums par šo datoru sastāvdaļām http://www.boot.lv/forums/index.php?showtopic=107702

  Neaizmirstam ka tiek pasūtīts arī portatīvais dators priekšniekam – 4GB RAM, video vismaz 512MB, svars zem 2kg un baterijas darbības ilgums vismaz 4stundas, cietais disks 250GB
  Un vēl apsakties kādu mātes plati tam portatīvajam vēlas ielikt Intel Desktop Board !!!

 3. pričom ofisa kastei kvadkoru? ja reska iemetu aci savā mīļākajā datorbodē, tad tur uz 2.8 ghz darbojas q9550, kas maksā 200ls uz augšu, nu teiksim, gan jau vairumā ņemot būs lētak. bet par tā viena procesora cenu var sakomplektēt veselu datoru.

  Zanders nerunā sūdu. :p

 4. Es paskatījos visas specenes, tur nav īsti pie kā piesieties. Tie ir normāli datori, kas būs darboties spējīgi arī pēc trim vai četriem gadiem. Un nepavisam es neatradu milzīgos gigabaitus par kuriem tik ļoti cepās Zanders, 2GB RAM ir ļoti normāls atmiņas apjoms, 320GB cietnis maksā 30-40 latus.

 5. Bloga reitinga kačātājs XD

  Zanders gan ir pats izteicies, ka nevelk IT lietās un tamdēļ mēs viņam piedodam 😉

  Viņa uzdevums ir radīt cepienu! Dažiem labiem jāsāk domāt, vai tiešām pareizi ir izsaimniekot visu kas iekrīt ķepās…
  Nav runa par parametriem, bet par faktu kā tādu… Ekonomiskās ķezas laikā izmest čupiņu naudas… nāh…
  Kā wuzeks teica – 200Ls labumlabā ofisa kaste sanāk. (bez softa un monitora)

 6. Viņa uzdevums ir radīt cepienu! Dažiem labiem jāsāk domāt, vai tiešām pareizi ir izsaimniekot visu kas iekrīt ķepās…

  Laikam vajadzētu vienoties ko kurš saprot ar vārdu izsaimniekošana.

  Bez tam komentāros ieliktajā linkā uz vislatvijas geek forumu paši geeki saka ka specifikācija nav kosmiska.

 7. Zanders ir viens liels dirsējs – noliec jebkuru sādžas asprātīgo dirsēju radio studijā un tas arī katru rītu atradīs ar ko pabaidīt klausītāju. Skumji, bet fakts.
  SWH vispār nevar uzticēties – ja iet runa par ziņu objektivitāti. Reiz atceros bija viens pasākums, kurā pats biju klāt, bet kad dzirdēju pasākuma atreferējumu SWH ziņās, wow, pavisam cita bilde tika pasniegta 🙂
  PAR DATORIEM – Normunds pareizi pateica – kaste jāpērk tāda, lai pēc 3 gadiem ar viņu vēl varētu pastrādāt. Un kvadkoru mož ka vajag vietējam dizainerim, kas tur maketus liek kopā un tamlīdzīgu herņu, pizģec ku var būt aprobežoti cilvēki…

 8. Nē, tā nav normāla komplektācija – neviena programma, ko izmanto birojos nevar izmantot pat 10 % no šo datoru jaudas, nerunājot nemaz par to, ka XP īsti labi nemāk draudzēties ar 4 kodoliem. Biroja programmatūrām ir paredzēti jaunie Celeron vai Atom sērijas procesori, vai C2D, ja tiešām paredzēts strādāt ar ko jaudīgāku, ja jau tik ļoti vajag Intel.
  Bez tam, valsts iepirkumos nedrīkst norādīt kādu konkrētu ražotāju.
  Portatīvā datora specifikācija vispār ir kosmoss – nezinu kam, izņemot spēlēm vai multimēdijām, būtu vajadzīgs tik jaudīgs portatīvais dators, nemaz nerunājot, ka kāds vel šamo grib maziņu, lai varētu staipīt uz mājām. Vēlu veiksmi atrast kādam portatīvo ar Intel Desktop Board DP965LT vai analogu. Cik zinu, tomēr personālo datoru mātes plates neliek portatīvajos datoros.

 9. Visiem kādreiz sanāk sacepties. Tev tāds ķecerīgs stiliņš (ne jau nu pirmo reizi lasu tavus tekstus) — visu, ko cilvēks ir pateicis labu un prātīgu, noignorēt pilnībā, atrast vienu kļūdu vai nepilnību, piesieties tikai tai un tad ekstrapolēt, ka, redz, no šīs kļūdas varam secināt, ka arī viss pārējais ir pupu mizas un cilvēks norakstāms. Kritizēt ir OK, bet ja tu pirmo kritiku laid tautās ar jau gataviem vispārīgiem secinājumiem, tas gan nav OK. Manuprāt.

  Par pašu iegādi vispār neko nevar spriest, kamēr nav atbildēts fundamentāls jautājums, vai datori tiek iegādāti tur un tiem, kam nav, vai tiek veikts upgrade. Priekš jauniem datoriem parametri tiešām ir OK, priekš upgrade — jāskatās, kādi bija pirms tam.

  elxni, ja tie kompji nāks ar Vista, tad 2 GB RAMA ir akurāt lietojamais minimums, arī ar četriem kodoliem problēmu nebūs. Tā kā portatīvais ir tikai viens, tad prasības varbūt pielāgotas kādam konkrētam darbam. 3D modelēšanai, kaut vai.

 10. Vai tiešām komentāra laiks tiek paņemts no klienta?
  Šādi tad var pozicionēt komentāru, kur grib 🙂
  Guigo un Elxni, sinhronizējiet kompim laiku!

 11. Par pašu iegādi vispār neko nevar spriest, kamēr nav atbildēts fundamentāls jautājums…

  Ar to arī Zanderam vajadzēja sākt. Nevis cepties par lietām par kurām, ja var ticēt šeit rakstītajam, viņam nav pārāk lielas nojēgas. Varbūt nepamanīji, es Zanderam pārmetu manipulēšanu ar sabiedrisko domu: pateikt ne uz ko nebalstītu viedokli, ka šie datori ir pārāk kruti neminot nevienu ciparu uz ko balstītos šis apgalvojums.

 12. Vai tiešām komentāra laiks tiek paņemts no klienta?

  Atvainojos, wordpresam nomainīju laika zonu. Izrādās netiek atbalstīts daylight saving time 🙁

 13. Vispār jau piekrītu elxnim, komplektācija daudz par jaudīgu parastam office jūzerim, pat pārāk kruta, tur pat pietiktu ar vislētāko divkodolnieku, ja negribam atpalikt no laika, ar to pāris gadiņiem pietiktu, tāpat praktiski neviens softs neizmanto tos entos kodolus. Absurds prasīt quad-core+tikai no intel. AMD lētāk.

 14. ja negribam atpalikt no laika, ar to pāris gadiņiem pietiktu

  Lūk tā būtu viena kārtīga naudas izšķērdēšana – pirkt datoru uz pāris gadiem. Ja kādam ir pazīstams kāds grāmatvedis, tad pajautājiet kāds datoriem ir amortizācijas laiks 🙂

 15. Amortizācijas laiks datoriem – parasti 3 gadi. Izmanto gan ilgāk, tikai atlikusī vērtība dokumentos uzrādās 0Ls. Ārā jau nesviež… btw, šonedēļ mainīju 2002. gadā pirktu un visu laiku nežēlīgi ekspluatētu grāmatvedes kompi (P4 1.6GHz/256MB/20GB WinXPP, Off2k), jo jaunais gr-vedības softs ar 256 MB gana iebremzē. Atmiņu pielikt klāt grūti, jo eksotiskie RIMM moduļi nav iegūstami. Savādāk iespraustu 2x512MB un vēl 7 gadus dragātu 🙂

 16. Portatīvo ar šādiem parametriem es lietoju BIM (building information modeling). Uz tāda griežas Revit ar visām ēnām reālā laikā, renderēšana un attēlu apstrāde. Maksāja ar 25% atlaidi iekš lenovo.com 2000USD pirms 6mēn. Tāds divaiss LV maksā, sākot no apm. 980-1000 Ls, bet izvēloties pareizu brendu, arī virs 1500 Ls. Ko ar šādu mobile workstation varētu darīt Labklājības ministrijā, tiešām grūti iedomāties. Krutum krutos ofisa laptopus taču var nopirkt 500-700 Ls cenās, pat ar priekšniekam puslīdz atbilstošu paskatu un nosaukumu.

 17. Studd teica: Atmiņu pielikt klāt grūti, jo eksotiskie RIMM moduļi nav iegūstami.

  Eksotisko rāmi gan jau ka var nopirkt īBejā.

 18. Kas par murgiem? Ofisa datoram ir paredzēts konkrēts mērķis, un viņa jaudai būtu jābūt atbilstošai šim mērķim. Jā, dators reāli tiks lietots kādus 5 gadus, taču vistīrākā demagoģija ir skandināt par to, ka tagad ir jāpērk dators rēķinoties ar tehnoloģijām 3-5 gadus uz priekšu. Esiet taču reālisti – uz cik no 2003.-2005. gadā pirktiem datoriem, jūs esat kaut ko pieinstalējuši no pēdējā laikā iznākušās programmatūras (es šeit runāju par ministrijām un citām valsts iestādēm)? Neko! Kāds softs tur stāvēja pirms pieciem gadiem, tāds stāv arī tagad un ļoti labi darbojas.

  Argments,ka jāpērk tāds kompis, lai pēc šiem 3-5 gadiem viņš nebūtu “morāli novecojis” neiztur kritiku. 5 gadus vecs kompis tiks uzskatīts par “morāli novecojušu ” neatkarīgi no viņa dzelžu specifikācijas. Tas nekas, ka viņš perfekti darbojas (atzīmēšu,ka tikpat labi darbojas arī vājākas konfigurācijas datori, ja vien uz šiem neapdomīgi neliek virsū Vistu vai nespēlē 3D spēles). Vairumā iestāžu ir izstrādāts cikls veco datoru nomaiņai (cikla lielums parasti ir 4-5 gadi, kā nu kurā iestādē), līdz ar to, pēc šiem 5 gadiem šis dators, kas joprojām ir vairāk nekā lietojams ofisa mērķiem, tiks norakstīts (un es šeit nemēģināšu komentēt par to, kur tas nonāks).

  Un man vispār patīk šis termins -“morāli novecojis dators”. Vai tāpēc, ka kompis ir vecs, viņš darbojas lēnāk/sliktāk? Vai tāpēc, ka pasaulē ir izlaisti divreiz ātrāki datori kaut ko maina tieši šā datora veiktspējā? Nu jā, jaunākos FPS uz tā vairs nevar palaist… Vistu laikam arī nē… Bet kamēr vien vecās OS var saslēgt vienā tīklā ar jaunajām, kamēr tiek nodrošināta savietojamība jaunākajam MS Worda doc formātam ar vecākajām versijām, šis “morāli novecojušais” kompis veic savas funkcijas tikpat labi, kā tā nopirkšanas dienā! Nevajag mest vienā katlā geimera “playstation”, kas tiešām zaudē daļu savas vērtības ar katru jauno iznākušo spēli, un ofisa datoru, kam vienīgais mērķis ir dokumentu rakstīšana. Šis koments ir rakstīts uz 2006.gadā pirkta Celerona. Nesūdzos. Manā tīklā tiek izmantots 1999.gada PIII, kurš pilnībā tiek galā ar tam paredzētajām funkcijām – MS Ofiss, e-pasts, internets. Lietotājs nesūdzas.

  QuadCore… Lai ar to rakstītu Word dokumentus un apstrādātu excel tabulas? Lasītu e-pastu??? Vai tiešām cienījamais blogotājs to uzskata par adekvātu?

  Sorry, veči, bet nu es neredzu pamatojumu šādu dzelžu iepirkšanai LM. Tieši tāpēc, ka, kā norāda bloga autors, šī specene nav nekas īpaši kruts, ir skaidrs, ka šie datori nav paredzēti nekādiem īpašiem resursietilpīgiem darbiem (ticiet man, ja tur tiešām kāds gribētu ar 3D grafikām nodarboties, parametri tiktu izvēlēti krietni krutāki). Savukārt, lai veikti ikdienas ministrijā nepieciešamos darbus, šī specene ir KRIETNI par spēcīgu (un attiecīgi – par dārgu).

 19. Vai tāpēc, ka kompis ir vecs, viņš darbojas lēnāk/sliktāk?

  Salīdzinot ar jaunu datoru – jā, pavisam noteikti. Un dažreiz pat var būt situācija, kad uz tā nevar uzstādīt programmas jo dzelži to vienkārši nespēj pavilkt.

  Bet es atkārtošu – es nezinu kāda situācija ir LM ar datoriem, tāpēc es akmeni par šo iepirkumu nemetīšu principā. Manas iebildes bija par to kā šis iepirkums tika iztirzāts un tur parādījās klasiskas manipulēšanas pazīmes. Es nevēlos lai ar mani manipulē, man pašam ir smadzenes.

 20. Sveiki!

  Nezinu, kuri būs tie laimīgie no LM, kuri saņems šos PC, bet ir viens otrs cits interesants fakts. Man strādā paziņa minētā iestādē – tad lūk – tur ir atsevišķi cilvēki, kuri uzkar visu sistēmu dēļ aprēķiniem. Nepārlasījāties – aprēķiniem. Tādiem jau upuris attaisno līdzekli.

  Tikai man radās citas pārdomas – MS oficiāli ir norādījis, ka 32bit OS sistēma nespēj adresēt vairāk kā 3 GB operatīvo. Varbūt kaut kas ir mainījies – bet nedomāju. Šī iemesla dēļ eksistē 64 bit MS OS softi.

  Jautājums – kāpēc 4 GB nevis 3 GB ? Kāpēc specenē nav norādīts , ka OS ir jābūt 64 bit ?

 21. Tie kompji tiešām ir par krutu priekš LM vajadzībām, jo Quad Core ar 2 GB pie XP neatvērs nevienu MS Office programmu krietni ātrāk par vecāku kompi, varbūt kādas 2 sekundes starpība būs. Un es nedomāju, ka viņiem tagad tur atrodas Pentium II ar 128 MB RAMu… Plus tam visam – nedomāju, ka mūsu ministri, kuri, dažs labs, knapi kaut ko angliski spēj izdvest, baigi krāmējās ar kaut kādām ūberkrutām un sarežģītām programmām… Piekrītu, varbūt kādam IT speciālistam, kurš tiešām kko tādu tur dara, tāds kompis arī būtu noderīgs, bet ne jau visam baram…

 22. Mauris182, es saskatu pretrunu agumentācijā.

  Tie kompji tiešām ir par krutu priekš LM vajadzībām…

  un

  Un es nedomāju, ka viņiem tagad tur atrodas Pentium II ar 128 MB RAMu…

 23. CIENĪJAMAIS RAKSTA AUTOR!

  Šī Tava frāze pasaka visu – “un tāpēc pirmais es akmeni nemetīšu.”

  Tu nemetīsi arī otro un pēdējo – Tu vienmēr stāvēsi kaut kur un “liesi” par notiekošo. Līdzīgi Zanderam, tikai Zanders uzreiz sevi ir skaidri identificējis, atklājis to, ko un kāpēc viņš runā un galu galā – cilvēki paši izvēlas, kas viņiem tīkamāks – sauja neliešu, kas aizmiglo acis, vai viens pans, kurš norāda uz neskaitāmām “aizdomīgām” niansēm saistībā ar valss aparāta darbošanos, kas varbūt ikdienas pilsonim paskrien garām. Tas ir viņa darbs – atklāt – Zanders tikai ir izdarījis un definējis savu izvēli, kurā pusē stāvēt. Es personīgi, pildot savu darbu, nespēju uzsūkt tādu kvantumu informācijas, kā viņš, un apstrādāt to, tieši tāpēc ir vajadzīgi tādi kā viņš. Tālākais jau ir katra indivīda ziņā, kā un ko analizēt, izvērtēt un kam pieslieties.

  Skaidrs ir viens, labāk ir ieskatīties Zandera atklātajās “neskaidrībās” no valsts amatpersonu puses, nekā gaidīt, pie kā novedīs šo amatpersonu pūstā migla. To taču Tu, RAKSTA AUTOR, nenoliegsi, ka kaut kas ar šo valsti NAV kārtībā!?

  Man personīgi tas rūp un paldies, ka ir kāds, kurš seko līdzi mūdžu midzeņa norisēm.

 24. synthetic, es metu un metīšu akmeni tur kur tas ir jāmet.

  Bet es nevaru piekrist, ka Zanders šoreiz ir kaut ko atklājis. Šis konkrētais raidījums bija manipulācijas paraugs, kā radīt sensāciju no nekā, es jau minēju – Zanders skaļi pasakot, ka LM notiek konkurss sāka biedēt klausītājus ar gigabaitiem neminot nevienu faktu, nenosaucot nevienu parametru. Un tā ir viena prasta manipulācija. Ar tādām pašām sekmēm var paziņot visabsurdākās lieta, jo cilvēki noticēs. Un manuprāt tas jau ir skumji ja tevis proponētās katra indivīda izvēles analizēt un izvērtēt vietā indivīdi izvēlas pašu vienkāršāko – akli ticēt.

 25. Nav jau cilvēkiem “jānotic” akliem, daļēji pilnvērtīgiem faktiem. Ir jāpievērš uzmanība lietai kā tādai!

  Pārāk klaji un pierasti ir momenti, kad tiek izmesta nodokļu maksātāju un šobrīd budžetā tik bezgalīgi trūkstošā nauda, kad reāli bez tā vai bez tādiem apmēriem varētu iztikt. Tas kremt. Un Zanders te ir tikai tas ,kurš parāda ar pirkstu uz kārtējo šāda veida vājprātu.
  Manuprāt, tas te ir arī viss.

 26. un galu galā, kas attiecas uz šo konkrēto datoru “iekšām” – vai Labklājības Ministrija gatavojas Counter Strike čempionātam vai taisās pārņemt administrācijas funkciju no kādas raķešu bāzes!?!?!?! Cienījamais, Normund – vai Jūs zināt, kādas darbības (es runāju par tām, kas ir saistītas ar tiešiem pienākumiem) veic ierēdņi uz saviem datoriem!? Es “nedaudz” zinu – šie pieprasītie ir 500000 kārt par jaudīgu, galu galā, kārtējie 10000 izmestas trūkstošās naudas. Lielākā daļa aktivitāšu notiek uz serveriem un IT speciālistu kompjiem, bet ne jau nu uz šādām “zvērīgām” ierindas darbstacijām.
  Absurds!

 27. Nav jau cilvēkiem “jānotic” akliem, daļēji pilnvērtīgiem faktiem. Ir jāpievērš uzmanība lietai kā tādai!

  Tu gribi teikt, ka Zanders pasniedza aklus, daļēji nepilnvērtīgus faktus?

  Bet es vienalga nespēju izprast kā var aicināt pievērst uzmanību lietai kā tādai, ja nav zināms subjekts. Šajā gadījumā lielākajai daļai diskutētāju taču nav zināma kāda situācija ar datoriem ir LM. ne? Bet viedoklis gandrīz visiem ir.

 28. Ko jūs Zanderu Mārim uzkritāt?!? Viņš tiešām pilda savu pienākumu velkot gaismā ierēdņu armijas (kas ir valsts valstī) visatļautību. Pa šādiem nelieliem (10 000Ls) krikučiem var salasīt daudzus miljonus, kas katru gadu valstī tiek izsaimniekoti no nodokļu maksātāju sarūpētā valsts budžeta. OK, ja ir vajadzīgi jauni datori, jo uz esošajiem neiet DARBAM vajadzīgās programmas, tad ir jāiegādājas. Bet te, sorrry. Tas drīzāk ir tipiski visām valsts iestādēm. Pieņem darbā kaut kādus luņus, kas skaitās IT speci, tie, protams, necentīsies problēmas risināt, izstrādājot noteikumus, ko var un ko nevar darīt uz darba datoriem, vajadzības gadījumā pārformatējot un pārinstalējot “miroņus” vai “apgreidējot” tos, kas īsti nevelk, tā vietā, protams, ir vieglāk izkaukt budžeta ailīti, pasūtīt krutākos no ielobētas datrofirmas, kas noteikti kaut ko arī ķepā šad tad vai nu vismaz graudā par sarunāšanu (tā jau ir tradīcija, ka no iepirkumiem parasti paši krutākie nogulstas IT vai saimniecības daļā, lai var geimot uz nebēdu) un skat, arī pašiem no tā kaut kas atlec… Arī es kādu laiku nostrādāju vienā valsts kantorī amatu apvienošanas kārtībā par IT. Lai arī tur vairs kopš 2005. nestrādāju, taču, cik zinu, 2004. gadā manā laikā pirktie pīši vēl tagad rukā uz nebēdu. 2000 logi apgreidēti uz XP, atmiņa palielināta, nomainīti ekrāni uz LCD, thats it. Nesen biju sava kantora mātesfirmas birojā Zviedrijā, kur neskatoties uz IT specifiku 50% datoru ir vismaz 5 gadi veci. Tie tiek regulāri kopti un atjaunoti, taču neviens tur nemētājas ar naudu kā mūsu valsts iestādēs. OK, saprotu, ka katram štrunta ierēdnim ir vajadzīgs biroja krēsls zem pakaļas un pīsis pie deguna, taču, ja jau valsts aparātā notiks optimizācija, tad taču, draugi mīļie, datori un krēsli paliks lieki. Kāda mārrutka pēc pirkt jaunus???? Vai tad viens kantoris, kurā samazinās štati, nevar nodot citam kantorim nevajadzīgos datorus???? Vai tad tā nebūtu optimizācija???? Tā vien šķiet, ka visas runas par taupību parasti paliek tikai runas…. Turklāt, bieži vien sanāk, ka normāls cilvēks kļūstot par ierēdni, aizmirst visas biznesa un ētikas patiesības, jo tas jau nav mans, bet valsts, tātad neviena…. Tad arī rodas fantastiski projekti, iepirkumi un izbraukumi uz valsts rēķina, un skat, nākamgad vajag atkal, jo ja jau budžeta ailītē ir cipariņš, tad tas ir jānotērē, jo citādi, to atņems un vairs nedos… Un tad katra gada beigās sākas tēriņu bakhanālijas, tiek pirks viss ko vien var attiecināt uz noteikto budžeta ailīti, lai tikai notērētu, jo citādi, tas aiziet atpakaļ valsts budžetā…. Un tā katru gadu….
  Risinājums – ir kardināli jāmaina domāšana. Lēmumu pieņemšanai valsts iestādēs ir jābūt caurspīdīgai, godīgai un atbildīgai. Ierēdņiem ir jākļūst par tautas kalpiem, nevis otrādi. Būtu jāveic visu valsts institūciju audits, un jāatbīvojas no uzpūstajiem štatiem. Mēs it kā jau dzīvojām 21.gs., taču vienalga vēl joprojām ir jāstaigā pa n-tajām iestādēm, kas viena izdrukā papīrīti, lai to aizenstu uz otru, kur tas tiek ievākots. Absurds! Informācijai jābūt pieejamai elektroniski, un visas staigāšanas būtu jāpārtrauc, tā vietā ieviešot attālinātu elektronisku problēmu risināšanu, dokumentu noformēšanu, utt… tad arī nebūs nepieciešamība pēc tās tūkstošgalvīgās rijīgo ierēdņu armijas…. Savukārt civildienests jāpielīdzina militārajam dienestam, ierēdnim ir jādod zvērests, par kura pārkāpšanu ir galva nost (sorry, krēsls nost un rūtotas debesis vietā). Ierēdniecība ir radījusi valsti valstī, kur tu pret to zābaku, kas tev pēc pusstundas sēdēšanas rindā pasaka, “Atvainojiet, man tagad ir darba dienas beigas, pienāciet rīt”, neko nespēj izdarīt. Tāpēc, lai Zanders vien urķē tālāk!

 29. Kriš, izlasīju visu un netapa skaidrs kāds tavām pārdomām ir sakars ar manu rakstu? Es taču rakstīju, atkārtošu trešo reizi: mani interesē kāpēc Māris Zanders manipulē ar klausītāju. Mani goda vārds neinteresē vispārīgas pārdomas par to cik lieli luņi strādā un pārrauga IT sistēmas vai kurš kuram ko ir samaksājis/nozadzis, tam ir veltīti citi resursi.

  Vienīgais kam es piekrītu – lai urķē tālāk, bet lai dara to kvalitatīvi. Pašlaik tāda klausītāju/lasītāju biedēšana vien sanāk.

 30. Nu ziniet ko. Par to konkursu, ir zināms, ka tādos konkursos jau uzvaretājs ir zināms iepriekš.
  Konkretas prasības tāpēc, kā kādam ir jaiztīra noliktva sev vai kādam citam. Pietiekam offisa datora izmaksas uz šodienu ar kapacitāti uz 3 gadiem, pašizmaksā var sastadīt 165.00 Ls ar PVN 🙂
  Zinu,jo patas ar to esmu saskaries un stradājis. Bet kamēr viss notiek, tā kā tas notiek, šinī valstī nekā nebūs. Cepiens pa tēmu

 31. normund… ja tev ir smadzenes un tu spēj arī necepties par xīkām detaļam, kas lietas būtību nemaina… ar tevi nevarēs manipulēt. Sevišķi jau QuadCors.

Leave a comment