Piloti

Es jau reiz ieminējos, ka man patīk klasiski pilotu pulksteņi ar lakoniskām ciparnīcām, bez liekiem vipendroniem un nolēmu izveikt nelielu izskaidrojumu kas ir pilotu pulksteņi, no kurienes tie ir radušies un ko tie ziemā ēd.


Pilotiem pagājušā gada sākumā laiks bija jāzina ļoti precīzi, tāpēc viņiem nepietika ar paskatīšanos pilsētas baznīcas torņa pulkstenī pirms izlidošanas. Pagājušā gadsimta sākumā pulksteņi bija ļoti maziņi, to diametrs reti kad pārsniedza 34mm, līdz ar to tie bija grūti saskatāmi un lietojami lidmašīnās. Vēl jāņem vērā fakts, ka piloti ģērbās biezās jakās, rokās bija cimdi, līdz ar to šie mazie pulkstenīši uz viņu rokām pazustu zem septiņām drēbju kārtām. Kaut kas bija jādara, jo lidošana tomēr ir makten precīza padarīšana, precīzs pulkstenis ir nepieciešams lai izrēķinātu kursu un nejauši nenobombardētu paši savu ciemu.

1929. gadā tika radīts pirmais aviatoru pulkstenis. Galvenās pazīmes bija apstādināms sekunžu rādītājs un 48mm korpuss. Pulkstenis tika radīts sadarbojoties komandleitnantam Philip Van Horn Weems un Longines.

Sākoties otrajam pasaules karam Vācijas valdība piespieda A.Lange & Sohne, International Watch Company, Laco, Stowa un Wempe ražot pilotu pulksteņus armijas vajadzībām. Šo pulksteņu dizains bija līdzīgs – 55mm korpuss, kabatas pulksteņa mehānisms, melna ciparnīca ar baltiem romiešu cipariem, apstādināms sekunžu rādītājs precīzai laika uzstādīšanai, sīpolveidīga uzvelkamā galviņa, dzelzs iekšējais kopuss, kas pasargāja mehānismu no magnetizēšanās. Ciparnīcas augšpusē nebija vis skaitlis 12, bet balts trijstūris ar diviem aplīšiem sānos, kas atviegloja pulksteņa rādījuma nolasīšanu brīžos, kad pilots lidoja kājām gaisā.

Pēc kara beigām lielākā daļa pilotu atgriezās civilajā dzīvē un vajadzība pēc modinātājpulksteņa izmēra rokaspulksteņiem palēnām izzuda.

Pagājušā gadsimta beigās IWC, kas bija viens no oriģinālo B-Uhr ražotājiem, izlaida parastajiem cilvēkiem domātu pilotu pulksteņu sēriju. Tas radīja lavīnveida efektu, sasparojās arī pārējie ražotāji un pilotu stila pulksteņi sāka birt kā no pārpilnības raga. Pašlaik oriģinālā B-Uhr dizaina pulksteņus ražo vismaz 10 Vācijas firmas, nemaz nerunājot par Šveices un citiem ražotājiem. Tiesa, pūristi vienmēr atgādina, ka nekas mazāks par 48mm nav uzskatāms par B-Uhr. Neraugoties uz pūristu spiedienu pilotu stila pulksteņu diametrs ir sarucis un ir nopērkami pulksteņi kuru diametrs ir sākot no 36mm līdz pat oriģinālajam 51mm.

Kas pilotu pulksteņiem ir labs, tad tā ir cena. Atkarībā no mehānisma pilotu pulksteņi ir nopērkami sākot ar 100 eiro. IWC Mark XII un Big Pilots watch sērijas pulksteņi, protams, ir daudz dārgāki, bet laiku tie rāda tikpar labi kā Archimede vai Stowa.

Kā redzams bildēs, daudziem pulksteņiem uz ciparnīcas nav neviena uzraksta, kas varētu novērst pilota uzmanību.

bildes ir sasēņotas pa plašo tīmekli

4 Replies to “Piloti”

  1. Pingback: Novērojums

Leave a comment