Kabinotieri, jeb stāsts par īstu ekskluzivitāti

Vecajos laikos, ja vecim vajadzēja zābakus viņš aizgāja pie kurpnieka un pasūtīja zābakus savai kājai ar tieši tik augstu stulmu cik viņam vajadzēja. Ja muižkungam vajadzēja jaunus svārkus viņš izrakstīja no pilsētas drēbnieku, kas nedēļu dzīvoja pie viņa muižas kalpu mājā un pašuva svārkus ar sešām kabatām, silto oderi un raga pogām, ikurāt kā kungs gribēja, lai saltajos ziemas vakaros nesaltu mugura sēdot pie kamīna.

Mūsdienās arī vēl ir cilvēki, kas ciena tradīcijas. Viņi saprot, ka apģērbs un apavi nav gluži bulciņa, ko piekož rīta kafijai. Viņi, gluži kā muižkungs pirms 200 gadiem, pasūta sev uzvalku, kas būs šūts pēc mēra un kam varēs izvēlēties kabatu skaitu un oderes materiālu, lai karstajā vasaras laikā kondicionētajā birojā nesapūstu muguru. Un atšķirībā no senajiem laikiem šāds pakalpojums ir pārvērties par ekskluzīvu, jo nekas nav dārgāks kā lieta, kas ir radīta tieši tev.

Vacheron Constantin ir atjaunojis Cabinotiers nodaļu, kas ražo pulksteņus pēc pasūtījuma. Bet pirms ķerties pie pulksteņiem neliela atkāpe lai saprastu kas ir kabinotieri. Ženēvā pirms daudziem gadsimtiem, kā jau viduslaiku pilsētā ielas bija šauras un mājas augstas. Tas garantēja, ka saule tur nespīdēja gandrīz nekad. Tā kā zeltkaļiem bija nepieciešama gaisma, viņiem nekas cits neatlika kā doties tai pretī – pārvākties uz augšējiem stāviem. Namu bēniņos tika izbūvētas juvelieru darbnīcas, kur mazos būcenīšos – kabinetos, tika darinātas rotaslietas. Vēlākos laikos, protams, arī pulksteņi. Ļaužus, kas strādāja kabinetos nosauca par kabinotieriem.

Tagad atpakaļ pie Vacheron Constantin. Vienmēr ir bijuši klienti, kas ir gribējuši kaut ko savu. Nu neapmierina viņu iespēja, ka lidojot pirmajā klasē viņa kaimiņam būs tāds pats uzvalks vai pulkstenis. Viņi visos laikos ir gājuši pie sava meistara un pasūtījuši savu uzvalku un kāpēc gan lai viņi nevarētu pasūtīt savu pulksteni. Lai klientiem, kas vēlas kaut ko īpašu nebūtu lieki jāmaldās pa veikaliem, 2006. gadā Vacheron Constantin izveidoja Atelier Cabinotiers nodaļu, kas strādā ar klientiem, kam tiek radīti pulksteņi pēc viņu vēlmēm. Grūti pateikt vai sekojošie divi pulksteņi ir piecu darbības gadu rezultāts, pilnīgi iespējams pa šo laiku ir radīti vēl daži pulksteņi kuru īpašnieki nav vēlējušies lieku publicitāti. Lai vai kā, pat ja tie ir tikai divi pulksteņi piecu gadu laikā, tie ir tieši tādi lai par tiem nebūtu jākaunas.

Philosophia

Laiks cilvēku dzīvē aizņem aizvien svarīgāku lomu. Lidmašīnas lido pēc stingri noteikta saraksta, Vācijā vilcieni iet precīzāk par vienu otru pulksteni, bet ko darīt tiem, kas nevēlas savu dzīvi pakārtot tādai precizitātei? Var, protams, nopirkt pats savu lidmašīnu vai vilcienu, bet ne jau lietās ir laime. Arī ar savu lidmašīnu tu būsi pakļauts ikdienas steigai un precizitātei lai varētu izlidot laicīgi.

Philosphia īpašnieks ir izvēlējies nepakļaut savu dzīvi nevajadzīgam stresam un pulkstenim ir atstājis tikai vienu rādītāju, kas rāda stundas, jo, galu galā, kam vajag zināt vai ir tieši 12 vai 17 minūtes pāri sešiem?

Philosphia, kā to var redzēt no fotogrāfijas, ir minūtes turbijons, kas apgriežas vienu reizi minūtē un mēness fāzes indikators ar stilizētiem Mēness krāteriem. Otrā pusē nav bijis nekas slēpjams, tāpēc aizmugurējais vāks ir ar safīra stikliņu, kas atklāj turbijona otru pusi un gaitas rezerves indikatoru, kas kustās pa Lielā un Mazā Lāča zvaigznājiem.

Visas mehānisma detaļas, arī tās ko nevar redzēt ir noslīpētas un pēc tam matētas īpašā tehnoloģijā. No lietām ko nevar redzēt var atzīmēt arī minūšu atkārtotāju. Ja saimnieks tomēr kādreiz vēlēsies uzzināt precīzu laiku līdz minūtei, viņam atliks pavilkt mazu sviru pulksteņa sānos, kas iedarbinās zvanus. Tie atskaņos stundu, stundas ceturksni un minūtes. Uz aizmugurējā vāciņa ir iegravēts pulksteņa numurs, kas, pilnīgi loģiski ir No. Un/Un.

Vladimir

Otrs Attelier Cabinotiers darinājums ir daudz sarežģītāks. Tam ir 17 komplikācijas un tā mehānismā ir 891 detaļa. Tieši tāpat kā Philosophia, visas detaļas, arī tās ko neredz, ir apstrādātas un izdekorētas dažādās tehnoloģijās.

Vladimir ciparnīca ir gravēta un atklāj sešas komplikācijas – turbijonu, mēness fāzes un gaitas rezerves indikatoru, minūšu atkārtotāja momentu, otru laika zonu un gada nedēļas indikatoru. Lai ciparnīca nebūtu pārblīvēta dažas komplikācijas nācās pārvietot uz pulksteņa aizmuguri, ko sedz safīra stikliņš.

Pulksteņa aizmugurē ir izvietojies mūžīgais kalendārs, laika vienādojuma, saulrieta un saullēkta rādītāji un ziemeļu puslodes zvaigznāji.

Skatoties uz šī pulksteņa bildēm nepamet riebīga sajūta, ka Vacheron Constantin pulksteņmeistariem taču vajadzēja izdomāt normālu veidu kā padarīt to nēsājamu tā lai varētu redzēt gan pulksteņa priekšu, kan pakaļu, jo tā abas puses izskatās vienkārši fantastiskas.

Par cenu nejautājiet. Kā saka Rolls Royce pārdevēji – ja jūs vēlaties zināt cenu, šie pulksteņi un Attelier Cabinotiers pakalpojumi nav domāti jums.

2 Replies to “Kabinotieri, jeb stāsts par īstu ekskluzivitāti”

  1. A vārdam “komplikācijas” nav iederīgākas alternatīvas? Mani šī vārda lietojums sakarā ar pulksteņiem pārsteidza.

Leave a comment