Izohronisms

Es atminos no skolas laikiem, kad mazajās klasītēs vajadzēja rēķināt uzdevumu par to, ka no vannas minūtē iztek n litri, cik ilgā laikā iztecēs viss, kas tajā saliets. Skolotāja par šo uzdevumu teica, ka tas neesot korekts, jo ūdens no vannas netek vienmērīgi. Ūdens līmenim samazinoties samazinās arī tecēšanas ātrums. Kāds tam visam sakars ar pulksteņiem? Pavisam vienkāršs – pulksteņa precizitāte ir tieši atkarīga no spirālatsperes uzvilkuma stāvokļa un pulksteņmeistari jau gadsimtiem mēģina piemānīt fiziku, lai pulksteņi būt pēc iespējas precīzāki pēc iespējas ilgāku laika posmu.

Pulksteņa precizitāti nosaka balansa rata svārstību amplitūda, kam ideālā gadījumā ir jābūt izohroniskai (nemainīgai). Kā enerģijas avots ir spirālatspere, kas ievietota plakanā cilindrā. Šī enerģija caur gaitas regulatoru un četru zobratu sistēmu darbina pulksteņa rādītājus.

Neiedziļinoties tajā kā tieši tiek panākta pulksteņa darbības vienmērība, pastāstīšu par to kā tā izpaužas ikdienā. Man pašam ir divi pulksteņi. Viens ir ar roku uzvelkams, otrs ar automātisko uzvilkšanas sistēmu. Abi tiek nēsāti pārmaiņus, pirmais, ja netiek nēsāts, tiek uzvilkts katru rītu. Abu pulksteņu precizitāte ir apmēram +2 sekundes diennaktī, bet ir viena būtiska atšķirība.

Ar roku uzvelkamajam pulkstenim šī precizitāte ir konstanta, ja vien tas tiek uzvilkts reizi dienā. Automātiskajam pulkstenim šī precizitāte ir tikai tad, ja tas tiek nēsāts un tā spirālatspere ir uzvilkta. Ja automātisko pulksteni noliek plauktā, pēc dienas tas ir aizsteidzies par 5-6 sekundēm. Kāpēc tā? Samazinoties spirātsperes uzvilkumam samazinās balansa rata svārstību amplitūda, kas noved pie tā, ka pulkstenis sāk steigties.

Kas no visa šī ir jāsecina? Pats svarīgākais – ja kādreiz nesīsiet regulēt pulksteni, neprasiet meistaram lai viņš to izdara piecu minūšu laikā. Ne jau tāpēc, ka to nevar izdarīt, bet tāpēc, ka regulēšana ir jāveic pie dažādiem spirālatsperes uzvilkuma stāvokļiem. Pulkstenis tiks uzvilkts, noregulēts un nolikts uz plaukta lai pēc dienas pārbaudītu tā precizitāti. Un, ja nepieciešams, tiks regulēts vēl.

Leave a comment