Vācieši

Sazin kāpēc cilvēkiem ir radīts mānīgs iespaids, ka pulksteņi tiek ražoti tikai Šveicē. Nu vismaz tie, kas uzskatāmi par labiem. Visi pārējie tiek ražoti Ķīnā. Vai Japānā. Vai Amerikā. Nē, Amerikā nē, Meksikā. Nekā nebija, ir vēl viena valsts, kas spēlē ļoti lielu lomu pulksteņu industrijā un tā ir Vācija. Vācijā mīt ne mazāk izcili pulksteņmeistari, daži no kuriem krietni pārspēj savus dienvidu kaimiņus.

Vislielākā pulksteņu ražotāju koncentrācija ir pavisam netālu no Šveices robežas Vācijas dienvidos Bādenes-Virtembergas pavalstī. Pforcheimā (Pforzheim), kas tiek saukta arī par Zelta pilsētu vien ir 18 pulksteņu ražotāji, nemaz neskaitot pārējos uzņēmumus, kas ražo pulksteņu korpusus, ciparnīcas un siksniņas. Desmitā daļa pilsētas iedzīvotāju strādā juvelierizstrādājumu un pulksteņu ražošanas nozarē.

Lai arī Pforcheimas ražotāji lepojas ar gandrīz 250 gadus ilgu nozares vēsturi, kas sākās 1676. gadā kad Bādenes hercogs Kārlis Frīdrihs nodibina pirmo pulksteņu rūpnīcu bāreņu patversmē lai dotu iespēju bāreņiem apgūt jaunu arodu, lielākā daļa firmu ir dibinātas tikai pagājušā gadsimta sākumā. Otrā Pasaules kara gados Pforcheima līdz ar lielu skaitu kaimiņpilsētu ir tikusi iznīcināta un daudzas firmas savu darbību ir atjaunojušas pēckara gados.

No Phorcheimas daudzajām kompānijām der atzīmēt Stowa. Firma ir dibināta 1927. gadā un to līdz 1974. gadam vada tās dibinātājs Valters Štorcs, pēc viņa nāves – dēls Verners Štorcs. 1996. gadā firmu nopērk vācu jaunās paaudzes pulksteņmeistars un dizaineris Jorgs Šauers. Viņam pieder ne tikai ar Stowa, bet arī ar pulksteņu mehānismu ražotājs Durowe un paša personīgā pulksteņu dizaina firma Jorg Schauer. Viņa vadībā Stowa ir atjaunojusi vēsturiskos B-Uhr pilotu pulksteņu modeļus un izveidojusi vairākas jaunas modeļu līnijas. Stowa ir ļoti laba reputācija pulksteņu pazinēju aprindās un tas ir pateicoties tam, ka tās vadītājs pats piedalās gan pulksteņu ražošanā, gan komunikācijā ar pircējiem. Stowa ir viens no retajiem ražotājiem kuru pulksteņus nevar nopirkt veikalos, tos var tikai pasūtīt internetā. Kā īpaša pievienotā vērtība Stowa pulksteņiem ir fakts, ka pēdējo pārbaudi pirms pulkstenis tiek nosūtīts klientam veic pats firmas īpašnieks.

Stowa, gluži kā vēl dažas vācu kompānijas, uzsvaru liek uz vēsturi – Bauhaus, pilotu pulksteņi un pulksteņi ar retro dizainu.

Stowa_Chrono_Poliert_800x800_12

Flieger-o-Logo-o-Datum-4

Antea_390_neues_Logo_LBs_80

Otrs pulksteņmeistaru blīvi apdzīvots puduris ir izveidojies nelielajā Glashūtes (Glashütte) ciematā. Neraugoties uz to, ka tajā dzīvo tikai nedaudz vairāk par septiņiem tūkstošiem iedzīvotāju, par savu mājvietu to sauc veseli 13 pulksteņu ražotāji. Divi no tiem — Glashütte Original un A. Lange&Söhne ir pasaules augstākajā līgā.

Glashūtē pirmās pulksteņu ražotnes izveidotas deviņpadsmitā gadsimta vidū. Pēc otrā pasaules kara, kā jau tas sociālisma sistēmā bija ierasts, rūpnīcas tika privatizētas un ražoja garlaicīgus pulksteņus plašām darbaļaužu masām.

A. Lange&Söhne ir dibināta 1845. gadā. Kā noprotams no nosaukuma šis ir ģimenes uzņēmums un firmas vadībā kopš tā dibināšanas brīža ir bijuši tikai Ferdinanda Langes pēcteči. Kad Austrumvācija atguva neatkarību, Lange&Söhne pirmskara īpašnieks Valters Lange atgriezās Glashūtē un ar pirmskara pulksteņmeistaru palīdzību atjaunoja rūpnīcas darbību. Atgriešanās elitē notika 1994. gadā atrādot rekordīsā laikā tapušu četru pulksteņu kolekciju, kas A. Lange&Söhne momentā iecēla pulksteņu ražotāju elitē. Populārākais modelis kopš 1994. gada ir Lange 1, kas izceļās ar asimetriski novietotu ciparnīcu un lielu datumu.

ALS-Lange-1-watch-family

A lange and sohne web

A. Lange and Sohne Tourbograph Pour Le Merite Movement

Glashütte Original stāsts ir līdzīgs. Pēc Otrā Pasaules kara Glashūtes pulksteņu rūpnīcas tika apvienotas vienā uzņēmumā VEB Glashütter Uhrenbetriebe (GUB). Pēc apvienošanās ar Rietumvāciju deviņdesmito gadu sākumā GUB tika privatizēts un 1994. gadā izveidots Glashütte Original. Kopš 1995. gada firma, līdzīgi kā A. Lange&Söhne nepārtraukti attīstās un nepilnu divdesmit gadu laikā ir spējusi lauzt stereotipu, ka labi pulksteņi tiek ražoti tikai Šveicē. Viens no Glashütte Original populārākajiem modeļiem ir Pano, kam gluži tāpat kā Lange 1 ir asimetriski izvietota ciparnīca un lielais datums.

wp100-07-07-05-04_navigator_ek_nacht

basel_image.605776

the-glashutte-original-panomatic-lunar-xl-07

Vācu pulksteņu ražotāju piedāvājums patīkami atšķiras no Šveices darinājumiem pirmkārt jau ar pievilcīgu un demokrātisku cenu — lielākā daļa mehānisko pulksteņu maksā no 300 līdz 2000 eiro. Dizaina ziņā vācieši ir krituši uz pulksteņiem ar militāru vai jūrai veltītu dizainu. Visizplatītākais ir II Pasaules kara laikā radītais B-Uhr pilotu pulksteņa dizains, kam seko nirēju pulksteņi un jūras hronometru atdarinājumi.

Neliela atkāpe. Tas, ka Vācijā ir gandrīz ap simts pulksteņu ražotāji nebūt nenozīmē, ka tie ražo pulksteņus no nulles līdz gatavam izstrādājumam. Absolūti lielākā daļa kompāniju pulksteņus tikai saliek kopā – mehānismi ir no Šveices vai Ķīnas, korpusi no Vācijas, ciparnīcas, rādītāji, stikliņi tiek iepirkti no specializētiem piegādātājiem. Lielākā pievienotā vērtība no ražotāja ir dizains, kvalitātes kontrole un vārds uz ciparnīcas. Kad esat šo uzzinājuši nevajag raukt degunu, jo tā dara arī absolūti lielākais vairākums Šveices uzņēmumu. Trīs lielākās manufaktūras, kas ražo pulksteņus Vācijā ir jau pieminētās A. Lange&Söhne, Glashütte Original un Nomos Glashütte.

Leave a comment