Pulksteņu grozīšana

iekš ask.fm uzdeva jautājumu vai mums vajag grozīt pulksteni divas reizes gadā.

lai atbildētu vispirms ir jāsaprot kāpēc notiek laika grozīšana un kāda ir mūsu laika zina. tā sauktais vasaras laiks tika ieviests astoņdesmito gadu vidū ar sekojošu pamatojumu – lai pilnvērtīgāk izmantotu gaišās diennakts stundas. Katru gadu pavasarī pulkstenis tika pagriezts uz priekšu, tādējādi vakari palika garāki. Rudenī notika pretējais – pulksteņi tika pagriezti atpakaļ un tad gaišāki bija rīti. Jau tad, es atminos, ļauži protestēja stāstot, ka tik brutāla pulksteņa pagriešana izmaitājot visus smalkos bioritmus, lopi vispār pusgadu nesaprotot kas notiek un kad esot pieraduši tad pulksteņi tiekot pagriezti vēlreiz un viss sākas no gala.

nu traki, vai ne? un tad vēl argumenti, ka āfrikā, redz neko negriežot un tur cilvēki dzīvojot laimē nezinot ko nozīmē laika grozīšana.

lieta tāda, ka āfrikā (un citās valstīs, kas tuvu ekvatoram) no laika griešanas nav nekādas jēgas. tur saule praktiski visu gadu ir vienā leņķī pret zemi un vakari no laika grozīšanas nepaliks ne tumšāki ne gaišāki. cita lieta ir mūsu platuma grādi kur dienas ilgums ziemā un vasarā atšķiras par 11 stundām.

otra lieta. mūsu laika zona ir tā kurā ir ziemas laiks – 2h priekšā griničas laikam jeb GMT jeb UTC. pārstājot grozīt pulksteni mēs paliktu savā normālajā joslas laikā. tas nozīmētu, ka vasaras vidū saule lektu nevis puspiecos no rīta, bet pusčetros. reāli gaišs paliktu jau pustrijos. attiecīgi vakarā tumšs paliktu nevis pusvienpadsmitos, bet pusdesmitos. pirms padsmit gadiem kādas gudrās galvas izveica šādu eksperimentu un tad nezin kāpēc neviens laimē nesauca, ka beidzot Jāņos tumšs paliek pēc desmitiem nevis ap pusnakti.

tāpēc mana atbilde ir – jā, mums vajag griezt pulksteni divas reizes gadā. bērni vasarā var ilgāk dzīvoties ārā un gaišs ziemas rīts daudzkārt atsver gaišu vakaru, kurš jebkurā gadījumā paliks tumšs jau piecos.

un vēl viena piebilde. es neesmu dzirdējis, ka cilvēki, kas brauc komandējumos vai atvaļinājumos uz rietumeiropu, dikti sūdzētos par sačakarētajiem bioritmiem. gluži otrādi, atvaļinājumi tiek uzņemti ar lielu sajūsmu un neviens nesūdzas par divreizēju, labprātīgu karmas bojāšanu nedēļas vai divu laikā.

3 Replies to “Pulksteņu grozīšana”

  1. Viss jau ir skaisti, tikai aizmirsi pieminēt Krieviju, kur 2011. gadā pārgāja uz vasaras laiku un pie tā arī palika. Tādējādi viņiem vasarā ir normāli rīti un vakari, bet par ziemu – lielākā daļa cilvēku tieši sūdzas par tumšajiem vakariem. Rīti ziemā tā pat ir diezgan gaiši, bet vakarā gan to stundu jūt.

    1. jā, tas varētu būt aizraujoši, kad saule ziemā lektu desmitos no rīta. un es tiešām nedomāju, ka kāds braucot mājās no darba sajutīs starpību – saule norietēja 15.45 vai 16.45. abos gadījumos sešos jau būs mella tumsa.

      jāņem vērā cilvēka fizioloģija – vieglāk ir piecelties kad ir gaišs. pārceļot celšanos trīs stundas pirms saullēkta, piecelties būs vēl grūtāk.

  2. Nu, par ziemas rītiem/vakariem cik cilvēku, tik viedokļu.
    Vispār būtu interesanti veikt aptauju šajā jautājumā. Man nez kāpēc liekas, ka vairākums būtu par gaišākiem vakariem, tumšākiem rītiem.

Leave a comment