Pulksteņu siksniņas – īsais kurss

Siksniņas ir tā lieta, kas bieži vien tiek atstāta novārtā gan izvēloties pulksteni, gan to nēsājot. Tāpēc labosim šo kļūdu ar vienu lielo apskatu dažās daļās.

Sāksim ar redzamo un sataustāmo – materiālu. Siksniņas var izgatavot gan no ādas, gan dažāda veida auduma un sintētiskiem materiāliem.
Visizplatītākais materiāls ir āda, kas nākusi no samērā prozaiska dzīvnieka – govs. Vai kā man teica kādā veikalā, kas pārdod ādas – из крупно рогатого скота. Govs āda ir izturīga, labi pakļaujas sadalīšanai vairākos slāņos, krāsošanai, faktūras uzspiešanai. Domāju, ka 90% pārdoto pulksteņu siksniņu ir no govsādas, pie tam cenu diapazons atkarībā no apstrādes veida, siksniņas uzbūves un citiem faktoriem, ir no 5 latiem tirgus būdā līdz pārsimts latiem par siksniņu ar ražotāja vārdu.

Drak-Brown-Leather-Watch-Straps-Handmade-waterproof-nano-watch-band-for-Panerai-HK-post-Free-shipping

496705472_347

Open Ended Bund-1

46141_SP2386

Visas pārējās siksniņas, kas ražotas no ādas, kas nav govsāda, ir no eksotisku dzīvnieku ādas. Un te nu ir brīva vaļa iztēlei. Visvienkāršākā no eksotikas cenu ziņā laikam ir haizivs āda. Praktiski nenovalkājama, ar raupju faktūru, parasti krāsota spilgtās krāsās. Pēc tam seko strauss, vista, ķirzaka, čūska, dažādi zivslopi utt. utjpr. Vistrakākais ko es pats esmu redzējis ir siksniņa no krupja ādas. Spilgti zaļa. Mūsu Dartz ar vaļa peņa ādas auto salonu gan vēl neviens nav pārspējis.

Pitons
bastille.P

Haizivs
LC07Bechthaidblau

Strauss
20mm-tan-brown-genuine-ostrich-watch-strap-band-[3]-336-p

Iguāna
RistiIguanas

Vista
hwb002_tan_big

Krupis
4312937-6508724

Visdārgākās pulksteņu siksniņas parasti ir no aligatora un krokodila ādas. Iemesli tam ir divi – šo ūdenslopu ādai ir simpātiska faktūra un tā kā tos nevar slaktēt pa labi un pa kreisi, to ādas ir reti pieejamas. Ar ko atšķiras krokodila āda no aligatora? Krokodilam ādas pārragotais slānis veido apļus, aligatoram – kvadrātus un taisnstūrus. Ņemot vērā, ka pati āda ir dārga un grūti nopērkama, šo siksniņu uzbūve parasti ir labāka nekā “lētajām” – polsterējums ir mīkstāks, malu apstrāde bieži vien ir remborde tehnikā, kas novērš mitruma iekļūšanu starp ādas slāņiem.

Krokodils
cartier-16mm-watch-strap-band-brown-crocodile-79-p

Aligators
EPSON MFP image

Nevaru atturēties neielikt šo
omega-croc02

Pavisam īsais kurss kā atšķirt īstu aligatora ādas siksniņu no ādas siksniņas ar uzspiestu aligatora ādas rakstu. Pirmais – palokot siksniņu var redzēt, ka āda starp pārragotajām plāksnītēm stiepjas vairāk. Otrais – pārragotās plāksnītes it kā dzīvo savu dzīvi, palokot ādu var redzēt, ka plāksnīte nav ieaugusi ādā, bet ir tai pāri. Trešais – aligatoriem uz pārragotajām plāksnītēm ir mazi punktiņi, kā dzimumzīmes. Pavisam drošākais veids kā atšķirt īstu aligatoru no mākslīga ir paskatīties uz ādu no otras puses – ādas faktūrai ir jābūt arī otrā pusē. Bet es nezinu vai kādam pietiks drosmes sagraizīt gatavu siksniņu lai pārliecinātos, ka man ir taisnība 🙂 Vēl varot arī palaizīt ādu, bet tas laikam attiecas uz tikko novilktu nevis jau ar ķimikālijām un krāsām apstrādātu ādu.

Ja nu kādam ir 100% nojauta, ka aligators ir īsts, tik iztrūkst punktiņu – nesatraucieties, ne vienmēr tie ir redzami.

Nākamās ir siksniņas no pilnībā mākslīga materiāla – silikona. Izmanto parasti nirēju un sportiskiem pulksteņiem. Kas ir jāzina par silikona siksniņām – smarža un spēja piesaistīt putekļus uz visādu drazu. Pavisam labai silikona siksniņai ir jāsmaržo nevis pēc pērnajā gadā dedzinātās autoriepas, bet pēc vaniļas un nav jāpielipina visi putekļi, kas atrodas tās tuvumā. Uzbūve visām silikona siksniņām ir identiska – formētas gumijas gabals. Virsū uzspiestā faktūra var būt vai nu nekāda vai atdarināt autoriepas protektoru.

Open

P45

ISOFRANE straps 03

Pēdējais siksniņu veids ir auduma siksniņas. Populārākais ir neilons, tā sauktās NATO vai G10 siksniņas, ir redzētas siksniņas no kokvilnas. Neilona siksniņas parasti ir viengabala, tās izmauc cauri asītēm un gadījumā ja kāda no tām izkrīt, pulkstenis paliek karājoties otrā.

nato-raf-strap-bond

NATO20008B

Visi šie materiāli tiek kombinēti savā starpā. Ādas siksniņām tiek pašūta apakšas daļa no gumijota materiāla un to tad sauc par tropic strap. Šāda veida kombinācija ir populāra vakstīs kur vidējā temperatūra līdzinās Latvijas vasaras karstāko mēnešu dienas temperatūrai. Neilona un auduma siksniņām dažreiz apakšas daļa ir no ādas lai tās padarītu nedaudz biezākas un auduma gadījumā – arī izturīgākas.

Leave a comment