Kurpju veidi

Turpinām stāstu par labiem apaviem.

Kā visi noteikti zina, kurpes nav nemaz tik sens izdomājums. No sākuma visi staigāja ar basām kājām, kad pienāca ledus laikmets tad kājas tina zvērādās. Attīstoties dažādām prasmēm ļauži nonāca pie secinājuma, ka ap kājām aptītas zvērādas ir siltas, bet neērtas, ja vēlies skriet pakaļ zvēriem. Un tā soli pa solim un veicot visādus sānsoļus, cilvēki nonāca līdz apaviem. Pirmie bija zābaki. Zābakiem bija dažas problēma – tos bija grūti uzvilkt un novilkt, vasarā bija karsts. Lai procesu atvieglotu tiem nogrieza stulmu un iegrieza ādu priekšā. Lai pasākums turētos uz kājas iegrieztajā daļā ietaisīja caurumus un ievēra striķus. Tā radās kurpes. Tiešais zābaku pēctecis ir Oksfordas stila kurpe.

Oxford-Church-Consul

Leģenda vēsta, ka pirmie, kas aizdomājušies iegriezt apavu virsu un ievērt auklas esot bijuši Oksfordas studenti. Iemesli netiek ziņoti, es pieļauju, ka šādus apavus bija vieglāk uzraut kājā kad biji aizgulējies vai kad pie tavas dāmas negaidīti atnāca vīrs. Šis ir pats formālākais apavu veids. Ģērbjams kopā ar uzvalku, žaketi visās formālajās ceremonijās.

Churchs-Burwood

Nākamais ir Derby stils. Atšķirībā no Oksfordas stila apaviem šim tā daļa kur iever auklas ir uzšūta virs apava sāna. Velkams ikdienā visur izņemot formālus pasākumus kā kāzas, pieņemšanas etc.

cheaney-mens-shoes-deal-mahogany-grain-side

img01_110

Trešais stils ir pie mums ļoti reti redzēts Monk shoes – mūku kurpes. Šīm nav aukliņu, to aizdare ar sprādzēm. Runā, ka mūki no sava nekustīgā dzīvesveida esot masveidā resnējuši un lai nebūtu jāmokās ar aukliņu siešanu, esot izdomāts, ka sprādze ir ērtāks aizdares veids.

edward-green-double-monk-shoes-4

shoepassion-double-monk-strap-shoe-review

Visneformālākie apavi skaitās iešļucenes Loafers, Driving shoes un Deck jeb Boat shoes.

rnewbold-suede-deck-shoes-2

mod-shoes-Loake-Lincoln-Dark-Suede-Tassle-Loafer

car_shoe_blue_driving_shoes

Visi iepriekšējie apavu stili vēl tiek sadalīti sīkāk pēc dekorāciju un uzbūves veidiem.

Wholecut – kurpe ir no viena ādas gabala. Šis ir vis-vis-viskrutākais apavu veids, nēsājams, protams, tikai ar uzvalku un vissvarīgākajos dzīves brīžos.

10

Cap Toe. Man šķiet šis ir visizplatītākais. Kurpes purngals sastāv no divām daļām.

aldwych_2

Brogue. Kurpe sastāv no vairākiem ādas gabaliem, kas ir visvisādi smuki un dekoratīvi sacaurumoti. Pirmsākumi šim kurpju dekorēšanas veidam esot meklējami tajos laikos kad vēl nebija izdomāti gumijas zābaki. Zvejniekiem un citiem ļaužiem, kam ikdiena bija jāpavad ūdenī vai pie ūdens, visi zābaki parasti esot bijuši pilni ar ūdeni. Lai vismaz kaut kā cīnītos ar ūdens pārbagātību asprātīgākie esot vienkārši sacaurumojoši ādu lai ūdens vismaz izlīst laukā. Brogues iedalās Full Brogue vai Wingtip, Half Brogue un Quarter Brogue. Half un Quarter Brogue būtībā ir tie paši Cap Toe tik ar caurumiņiem.

brogue

Ar zābakiem lieta ir vienkāršāka, jo ja atmetam kirzeniekus un armijas zābakus, tad pieminami ir divi veidi – Chelsea boot un Desert boot. Pirmo var vilkt pie uzvalka izkdienā, otrais ir neformāls zābaks brīvdienām.

loake_thirsk

sahara

Nākamais par ko ir vērts zināt ir āda. Iepriekš jau rakstīju, ka labiem apaviem āda tiek ņemta no ādas virsējā slāņa. Tas ir visizturīgākais un ilgmūžīgākais. Zamšs, kā jau noskaidrojām komentāros arī ir ādas virsējais slānis, tik no otras puses 🙂

Tā kā āda ir bieza to var sadalīt pa slāņiem. Virsējais aiziet vislabākajiem apaviem, pārējos ādas slāņus apstrādā no vienas puses slīpē vai uzspiež kādu nebūs faktūru un šuj apavus, kas ir daudz lētāki nekā no ādas virsējā slāņa tapušie. Šādu ādu sauc par corrected grain leather un nevajag no tās sagaidīt jebkādu ilgmūžību.

Apavus var arī sadalīt pēc to izgatavošanas veida.

Bespoke shoes ir individuāli apavi, kas darināti konkrētam pasūtītājam. Tie ir unikāli, jo tiem tiek taisīta individuāla lieste, izgatavošanas laikā tiek veiktas uzmērīšanas un ieviestas korekcijas. Ņemot vērā, ka ne vienmēr pasūtītājs dzīvo līdzās kurpniekam, tad tiek uztaisīts kontrolpāris, ko nosūta klientam, kas to piemēra un ja viss ir kārtībā tad tiek taisīts īstais apavu pāris.

Made to order vai custom made arī tiek taisīti konkrētam indivīdam, bet lieste tiek izmantota standarta.

Ready to wear – apavi ko var nopirkt veikalā.

Ja nekas nav mainījies, arī Rīgā var pasūtīt bespoke un made to order kurpes. Meklējiet apavu salonu Elegants un jautājiet tur.

Tiem, kas palaida garām pirmo daļu par to kas īsti ir labi apavi spiest šeit.

Ja ir kādi jautājumi, ieteikumi vai iebildumi droši rakstiet komentāros.

4 Replies to “Kurpju veidi”

Leave a comment