Apavu kopšana

Šis būs otrais raksts bloga pastāvēšanas vēsturē, kas ir tapis pēc pasūtījuma. Uzstādījums bija vienkāršs – “uzraksti kā kopt high end apavus”. Tā kā man nav ne jausmas kas ir high end apavi (kurpes ar papēžiem? spiciem purniem?), rakstīšu par apavu-vulgaris kopšanu.

Apavu kopšanai ir nepieciešami daži palīglīdzekļi. Sāksim ar to, kas pie mums ir mazāk zināms – apavu koki (shoe trees). Kad kurpe vai zābaks ir dienu nēsāts, tā āda sakrunkojas. No sākuma mazliet, bet pēc mēneša vai trim uz apavu virsmas varam sākt modelēt ja ne Himalaju, tad Alpu kalnus noteikti. Krunkainai apavu virsmai ir savs šarms, bet jāņem vērā, ka krunkas lēnā garā var pārveidoties par plaisām un saplaisājusi āda vieglāk laiž cauri ūdeni. Lai tas nenotiktu, pēc apavu novilkšanas (tu taču esi jau pāraudzis to vecumu, kad gultā iekrīti ar visām kurpēm, vai ne?) tajos ir jāievieto apavu koki. Apavu kokiem ir divi uzdevumi – saglabāt apavu formu žūšanas laikā un absorbēt sviedru smaciņas, kas ir sasūkušās ādā. Apavu koki ir daudz un dažādi veidi. Pastāv uzskats, ka kurpēm līdz 200-300€ derēs jebkāda veida apavu koki (izņemot, protams, pavisam lētie plastmasas un brīnumi ar atsperi), ja kādam ir Allen Edmonds, John Lobb vai vēl kas dārgāks par 500€ – tiem vēlams ir koki, kas ir taisīti pēc liestes un izmēra.

Labi apavu koki izskatās apmēram šādi:

Shoe-Tree-Comparison-Large

Kā redzams tiem ir regulējams ne tikai garums, bet arī purna daļas platums. Bonusa info – ja nu ir gadījies nopirkt apavus, kas tomēr mazliet spiež – ar apavu kokiem tos var maķenīt pastaipīt. Bet uzmanīgi.

Kad apavi ir labi atpūtušies un ir nožuvuši, ar birsti notīra putekļus un dubļus. Tas ir izveicams nākamajā dienā, jo kā jau rakstīju iepriekš – apavus neviens nevalkā divas dienas no vietas.

Pēc netīrumu nobirstēšanas varam ķerties pie apkopes. Lai sapratu kas mums ir nepieciešams, atveram savu apavu krēmu kasti un izmetam laukā visus tos krēmus, kam rakstīts “waterproof”. Lieta tāda, ka šiem krēmiem parasti ir pievienots silikons un tas veido plānu ūdensnecaurlaidīgu kārtiņu. Problēma ar šo ir tāda, ka silikonu ir grūti notīrīt, tāpēc pēc iespējas jācenšas šāda veida krēmu nelietot. Tāpat metam laukā to krēmus, kas smird. Apavu krēmam ir jāsmaržo nevis jāsmird.

Saphir-MDO-2

Apavu kopšanai nepieciešamais minimums ir šāds:

– birste tīrīšanai
– tīrīšanas līdzeklis
– apavu krēms

Pēc nepieciešamības var izmantot arī ādas atjaunotāju un pulējamo vasku.

Pēc apavu notīrīšanas ņemam tīrīšanas līdzekli un notīram veco krēmu un netīrumus. Noliekam malā un ejam pīpēt. Pēc minūtēm 10, kad apavi ir nožuvuši, paņemam lupatiņu un smērējam virsū apavu krēmu. Apavu krēmu smērē riņķveidīgām kustībām līdz tas iesūcas ādā. Berzēt neko nevajag, jo āda paņems tikai tik cik tā var uzsūkt, galvenais lai visur tiek vienāds krēma daudzums. Noliekam malā un ejam atkal pīpēt. Pēc minūtēm 10-15 ņemam birsti un pucējam kamēr spīd. Ja apavu krēma spīdums ir par švaku var paņemt pulējamo vasku un paildzināt vakara izklaidi uz vēl kādu stundu pulējot līdz apavos var spoguļoties un bildēt selfijus.

Un noslēgumā dubultbonuss. Apavus ar ādas zoli var nēsāt slapjā, mitrā un lietus laikā. Pēc samirkšanas tie ir kārtīgi un pareizi jāizžāvē – ja iekša ir mitra, kad sākam ar papīra dvieļiem iekšpusē līdz ir uzsūkts viss liekais slapjums, pēc tam ieliekam apavu kokus un noliekam kambarī uz vismaz vienu dienu. Kurpes ir jāliek uz sāna, lai izžūtu arī zole. Tā kā āda ir izžuvusi, iesmērējam to ar apavu krēmu vai ādas atjaunošanas krēmu.

Un pavisam noslēgumā –<< neapmaksāta reklāma >>- ļoti labi apavu krēmi ir nopērkami veikalā shave.lv

4 Replies to “Apavu kopšana”

  1. Man jau patīk tāda detalizācija un nopietna pieeja sīkumiem, tomēr dzīvē ir tik daudz kā cita, ka pulējot apavus un vedot pāršūt zoli tiek palaisti citi dzīves prieki.

Leave a comment