Mani kārtējie 2 centi

Atkārtošana zināšanu māte, tāpēc lai iet vēlreiz manas domas par pulksteņu grozīšanu.

Atkal ir klāt pulksteņu griešana un atkal sākas batālijas starp vasaras laika piekritējiem un nīdējiem. Mani kārtējie 2 centi.

Vispirms pāris definīcijas lai mums būtu viena vārdnīca. Latvijas joslas laiks ir GMT+2. Tas ir tas ko cilvēki sauc par ziemas laiku. Katru gadu nolūkā pēc iespējas vairāk izmantot saules gaismu kad cilvēki to reāli izmanto – vakaros, vasarā pulksteņi tiek pagriezti uz priekšu par vienu stundu.

Pirms kādiem 10-15 gadiem mūsu “gudrās” galvas izdomāja, ka eksperimenta pēc, palikt visu gadu joslas laikā. Kas notika – saule leca nevis piecos, bet četros un gaišs bija jau no trijiem rītā. Vakaros saule rietēja nevis vienpadsmitos vakarā, bet desmitos. Man liekas, ka togad ar uguni nevarēja sameklēt cilvēku, kam šī kārtība patika. Sekas bija labi prognozējamas – kopš tā laika neviens ar palikšanu joslas laikā neeksperimentē.

Kāds var teikt – pārejam uz citu joslas laiku, piemēram GMT+3, kas atbilstu pašreizējam vasaras laikam. OK, tikai tad jārēķinās, ka ziemā gaišs sāks palikt nevis deviņos no rīta, bet desmitos, tumsa iestāsies nevis četros, bet piecos. Ņemot vērā pulksteņu negrozīšanas aizstāvju argumentus par viņi slābajiem bioritmiem, ko nojauc pulksteņu griešana, būtu interesanti uzzināt ko viņu bioritmi teiks par organisma atmošanos, kad saules gaismu tas ieraudzīs 4-5 stundas pēc izkāpšanas no gultas.

Tāpēc es varu tikai atkārtot iepriekšējā rakstā teikto – ņemot vērā, ka mēs esam tuvāk polam nekā ekvatoram, mūsu ieguvumi no pulksteņu griešanas ir lielāki nekā zaudējumi.

4 Replies to “Mani kārtējie 2 centi”

 1. Mlja, pirmā doma, izlasot “pirms 10-15” gadiem, bija – čali, lej, bet atstāj puķītēm. Nebija tak tik sen. Bet tad padomāju, atcerējos, ka tā bija nakts pēc bakalaura rakstīšanas darbā,kad ap plkst. 3: metu mieru un gāju uz autostāvvietu, lai brauktu mājās, un konstatēju, ka ir nedabīgi gaišs un what-the-fcuk-ko-jūs-esat-izdarījuši-ar-pulksteņiem, – un sajutos nedabīgi vecs. Jā, tas tiešām bija gads ~98tais vai 99tais.

  Tem ne menjee, es piekrītu LMP, ka vislabāk būtu pāriet uz jaunu joslas laiku GMT+3 (un es, bļa, esmu liberāls naciķis, – nepiesauciet Maskavas laiku) visu cauru gadu, nemainot pulksteņus. Par spīti tam, ka esmu pūce un bērnīnā/jaunībā ziemas laika iestāšanās bija mazi svētki. Esmu pieaudzis, apbērnojies, un dodiet man mazu stabilitāti un nedaudz gaismas arī ziemas garajos vakaros, jo no rītiem pilnīgi pie mazām ragutiņām, cikos tā gaisma iestājas, tāpat tu vai nu (labākajā gadījumā) guli, vai (sliktākajā) sēdi darbā pie mākslīgā apgaismojuma…

 2. Nosauc lūdzu tos ieguvumus no pulksteņa grozīšanas!

  “OK, tikai tad jārēķinās, ka ziemā gaišs sāks palikt nevis deviņos no rīta, bet desmitos, tumsa iestāsies nevis četros, bet piecos.”
  Un kur ir problēma??? Liela daļa cilvēku ceļas 7 – 8 no rīta un pa tumsu dodas uz darbu – ir pilnīgi vienalga vai gaišs paliek 9 vai 10! Tas pats vakarā – mājās mēs dodamies pa tumsu un ir pilnīgi vienalga vai tumšs paliek 16.00 vai 17.00!

 3. Pārejot uz citu laika joslu jāņem vērā arī, ko dara mūsu kaimiņi, lai nav jāpārregulē pulkstenis katru reizi, kad iebrauc Lietuvā u.tml.

  Jāpadomā arī, ar ko mēs gribam efektīvi sadarboties – vai mēs gribam mosties un sākt stradāt 2, 3 stundas vēlāk kā sadarbības partneri Eiropā, noīsinot kopīgo darba laiku līdz kādām 4 stundām?

Leave a comment