Sīkumi, par ko būtu jāzina
Vai Šveices pulksteņi ir vislabākie?
Jā un nē. Šveices pulksteņi ir visatpazīstamākie, ražotājiem ir gadsimtiem ilga pieredze un tas liek domāt, ka Šveicē ražotie laikrāži ir vislabākie. Protams, ka tādi ražotāju vārdi kā Breguet, Blancpain un daudzi citi, jau paši par sevi liecina, ka viņu izgatavotais pulkstenis nebūs vienkāršs laikrādis, bet ietvers sevī gadsimtiem ilgu vēsturi. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka Šveicē ir daudz kompāniju, kas ražo plaša spektra pulksteņus — sākot no lētiem plastmasas pulksteņiem (Swatch) līdz pulksteņu pasaules high end ražotājiem — Patek Philippe.
Kolekcionāru aprindās ļoti augsti tiek vērtēti “Lange” un “Glashute Original” pulksteņi, kas tiek ražoti bijušajā Austrumvācijā. Šo firmu vēsture ir tikpat sena kā lielākajai daļai Šveices ražotāju.
Japāņu firmai “Seiko” ir modeļu sērija “Grand Seiko”, kas neraugoties uz to, ka tiek ražoti Japānā, noteikti var tikt pieskaitīti augstākajai līgai, jo izceļas ar klasisku dizainu un izciliem mehānismiem. “Grand Seiko” tiek pārdoti tikai Japānā, tapēc tie ir liels retums.
Ko nozīmē “SWISS”, “SWISS MADE” un “Swiss movement”?
Šādus uzrakstus var atrast tikai uz tiem pulksteņiem, kas ir ražoti Šveicē. “Swiss made” norāda ne tikai uz pulksteņa izcelšanās vietu, bet arī kalpo kā vairāku kvalitātes aspektu apkopojums. Tas ietver tehnisko kvalitāti — precizitāti, drošumu, ūdens un triecienizturību, kā arī estētiskos kritērijus — eleganci un dizaina oriģinalitāti.
SWISS un SWISS MADE ir apliecinājums tam, ka
- pulksteņa mehānisms ir ražots Šveicē
- pulksteņa mehānisms un korpuss ir salikti Šveicē
- pulksteņa pēdējā pārbaude ir veikta Šveicē
Lai pulkstenis būtu ražots Šveicē, tā mehānismam arī ir jābūt ražotam Šveicē. Swiss movement savukārt apliecina, ka
- mehānisms ir salikts Šveicē
- to ir pārbaudījis Šveices ražotājs
- vismaz 50% no mehānisma sastāvdaļām ir ražotas Šveicē
Ja pulksteņa mehānisms ir ražots Šveicē, bet pulkstenis nav salikts Šveicē, tad uz tā drīkst būt norāde “SWISS movement”.
Tāda veida saīsinājumi kā "Swiss mvmnt" nav atļauti un kalpo par signālu, ka darīšana ir ar pakaļdarinājumu.
Kas ir manufaktūra un in–house mehānisms
Par manufaktūru ir pieņemts dēvēt pulksteņu ražošanas uzņēmumu, kas veic pilnu ražošanas ciklu, sākot no mehānisma izstrādes līdz pulksteņa salikšanai un pārbaudīšanai. Šo firmu ražotie mehānismi tiek saukti par in–house, jeb pašražotiem. Šādu firmu pulksteņi ir dārgāki nekā to, kas izmanto citu ražotāju mehānismus, jo pilnīgi jauna mehānisma izstrāde ir ļoti dārgs pasākums, kas ne visiem ir pa spēkam.
COSC
C.O.S.C ir Šveices oficiālais hronometru kontroles centrs — Contrôle officiel suisse des chronomètres. C.O.S.C veic pulksteņu mehānismu precizitātes pārbaudi, pēc tam izsniedzot hronometra sertifikātu. Ir jāatceras, ka pārbaudīti tiek mehānismi nevis pulksteņi. C.O.S.C pārbaude tiek veikta pārbaudot pulksteņa precizitāti 3 dažādās temperatūrās un 5 stāvokļos.
Kā apliecinājums tam, ka pulksteņa mehānisms ir pārbaudīts, kalpo uzraksts uz ciparnīcas — “Chronometer” vai “Oficially certified chronometer”. Rolex saviem pulksteņiem lieto apzīmējumu “Superlative chronometer”.
Kas ir hronometrs
Hronometrs ir pulkstenis, kura mehānisms ir pārbaudīts C.O.S.C kontroles centrā un kura precizitāte ir no -4s/dienā līdz +6/sek/dienā (mehāniskajam pulkstenim).
Pulksteņu precizitāte
Ņemot vērā, ka mehānisko pulksteņu precizitāte ir atkarīga no daudziem faktoriem (temperatūras, stāvokļa, atsperes uzvilkšanas u.c), ir jāsaprot, ka tie būs neprecīzāki kā elektroniskie kvarca pulksteņi. Hronometra standarts pieļauj kļūdu -4 — +6 sek/dienā. Tas nozīmē ka pulksteņa precizitāte ir 99.998%, kas nemaz nav slikti, ja ņem vērā to, ka tas ir mehānisms, kas darbojas tikai un vienīgi dabas spēku iespaidā.
Vairums pulksteņu ražotāju pieļauj brīvākus regulēšanas standartus -10 — +20sek/dienā, bet tas noteikti nav jāuztver kā dogma, jo, bieži vien, labi noregulēti mehāniskie pulksteņi sasniedz hronometra standartus un uzrāda precizitāti +/- 1—2sek/dienā.
Kas ir “Dress watch”
Dress watch ir pulkstenis, kas tiek vilkts pie klasiska uzvalka. Pasaulē par dress watch prasti sauc pulksteņus vienkāršos tērauda, zelta vai platīna korpusos, bieži vien bez sekunžu rādītāja. Kā klasisks dress watch piemērs ir Patek Phillipe modelis Calatrava.
Vai Rolex ir vislabākie pulksteņi?
Rolex ir visatpazīstamākais Šveices brends, tapēc cilvēki bieži izvēlas tieši Rolex, jo tas liecina par tā nēsātāja labklājību un kalpo kā statusa simbols. Kolekcionāru aprindās augstu tiek cienīti Submariner un Seadweller modeļi, kā arī Daytona tērauda korpusā. Rolex ir pazīstams kā kvalitatīvu pulksteņu ražotājs, bet noteikti nav uzskatāms par haute horology, jo ražo pulksteņus masu patēriņam. Rolex mehānismi ir droši un robusti, bet tie netiek apstrādāti.
Kāpēc mehāniskie pulksteņi ir tik dārgi?
Pulksteņa cenu nosaka vairāki faktori – mehānisms, korpuss, apdare, kā arī firmas vārds. Kā likums, visdārgākie pulksteņi ir tiem ražotājiem, kas visu veic paši. Tas ir izskaidrojams ar to, ka pulksteņa mehānisma izstrādāšana ir ir ļoti dārga un ne visas firmas var atļauties ieguldīt 5—10 miljonus dolāru mehānisma izstrādē.
Lielākā daļa ražotāju faktiski izstrādā pulksteņa dizainu, bet mehānismus pērk no cita ražotāja. Mehānismus gandrīz visām lielākajām ražotājfirmām piegādā ETA — lielākais mehānismu ražotājs Šveicē, kas ietilpst Swatch grupā. Neapstrādāts mehānisms maksā apmēram 80—100 dolārus, bet liela daļa ražotāju pārveido šos mehānismus un veic visu detaļu apstrādi, kas palielina mehānisma vērtību un, protams, arī precizitāti.
Man ir Šveices pulksteņa kopija…
Mana atbilde ir — ja cilvēkam nav naudas lai iegādātos Šveices pulksteni, tad labāk ir nopirkt jebkādu Japānas, Ķīnas vai pat Krievijas pulksteni, nevis kopiju. Ja jūs vēlaties pārsteigt savu biznesa partneri ar savu Šveices pulksteņa kopiju, tad var nākties vilties, jo pasaulē šāds solis neliecina par labu gaumi.
Kā izvēlēties pulksteni
Pats galvenais — nesteidzieties un pērciet tikai to, kas patīk pašam nevis pārdevējam vai draugiem. Nesteidzieties ar izvēlēšanos, palūdziet lai veikalā parāda tieši to pulksteni, kas jums patīk, pielaikojiet to, ja nepieciešams — palūdziet spoguli lai redzētu kā pulkstenis “sēž” uz rokas. Pastaigājiet pa veikalu un tikai nebrīnieties, ja Jūs lūgs netuvoties durvīm, it īpaši, ja jūsu nolūkotais pulkstenis maksā vairāk nekā mans auto. Ja pulkstenis Jums ir par dārgu, tad nesteidzieties nopirkt lētāku modeli vai citas firmas pulksteni, jo varbūt pēc pusgada vai gada Jums būs pietiekoši līdzekļu, lai nopirktu tieši to pulksteni, kas Jums patīk.
Kas ir akmeņi un vai vairāk ir labāk?
Lai samazinātu zobratu asīšu dilšanu un berzi, tie tiek nostiprināti uz speciāliem akmeņiem (sintētiskajiem rubīniem).
Vienkāršam mehāniskajam pulkstenim ir 17 akmeņi. Nemodulāram hronogrāfam akmeņu skaits var sasniegt 25 un modulāram 35—48. Ir dzirdēts, ka mārketinga nolūkos akmeņi ir likti kur vajag un nevajag, tā iegūstot mehānismus ar 50 un pat 100 akmeņiem, bet reālas nepieciešamības pēc tā nav. Saskaņā ar nozari regulējošiem normatīviem, akmeņu skaitā ir aizliegts norādīt tos akmēnus, kas netur zobratus un neveic berzes samazināšanas funkcijas.
Kas ir izohronisms
Ar izohronismu apzīmē pulksteņa gaitas vienmērību. Ideālā gadījumā pulksteņa mehānismam ir jāsaglabā gaitas vienmērība neatkarīgi no atsperes uzvilkšanas stāvokļa, tā pozīcijas un temperatūras, bet dzīvē nekas nav ideāls, tapēc pulkstenis, kam ir pilnībā uzvilkta atspere var nedaudz atpalikt un ja gaitas rezerve tuvojas beigām, tas var sākt steigties. Ar izohronismu cīnās izmantojot bimetāla atsperes, īpašu sakausējumu metālus utt.
One Reply to “BUJ”
Comments are closed.