Vai tiešām lielumam ir nozīme?
Kādu pulksteni man izvēlēties? Kas tagad ir modē? Vai šis pulkstenis man nebūs par lielu? Jautājumi, kas laikam nomoka katru, kas ir nolēmis iegādāties pulksteni. Lai saprastu ko un kapēc izvēlēties, pavērosim kā laika gaitā ir mainījies priekšstats par pulksteņa lielumu.
Pirmie rokaspulksteņi bija lieli, jo mehānismus speciāli tiem netaisīja, bet izmantoja kabatas pulksteņu mehānismus. Korpusiem parasti pielodēja austiņas, pie kurām piesēja siksniņu. Šādu rokaspulksteņu diametrs parasti bija 45-55mm un lieki teikt, ka tie bija samērā neērti ikdienas nēsāšanai, tapēc tos parasti izmantoja militāristi, kam nebija daudz laika, lai rakņātos pa kabatām un meklētu Kur Tas Sassodītais Pulkstenis Atkal Ir Iebāzts!
Pēc pirmā pasaules kara parādijās pirmie uzvalka pulksteņi, kas noteica modes tendence nākamajiem gadu desmitiem – tie bija maza izmēra – 32-34mm diametrā, neuzkrītoši un eleganti. Principā, starp pirmo un otro pasaules karu, pasaulē var runāt tikai par uzvalka un militārajiem pulksteņiem, jo sportisku pulksteņu tādā izpratnē, kā mēs to saprotam mūsdienās, nebija. Militāro pulksteņu izmēri palika mazāki, tiem parasti bija melnas ciparnīcas, luminiscējoši, lieli rādītāji un stundu cipari.
Pēc otrā pasaules kara cilvēki saprata, ka pulkstenim ir ne tikai tīri utilitāra nozīme, bet tas var kalpot arī kā rotājums un mēs jau varam sākt runāt par modes tendencēm. Tā kā tas īsti nav šī raksta mērķis, tad ķeramies pie izmēriem.
50-70 gados uzzvalka pulksteņa diametrs joprojām ir 32-35mm, bet jau sāk parādīties sportiskie pulksteņi, kas bija lielāki, masīvākos korpusos. Sepiņdesmitajos gados sākās bling-bling ēra un lai varētu nēsāt sportisko pulksteni, pašam bija jābūt sportistam.
Omega Speedmaster
Attēlā redzamā Omega Speedmaster izmēri: diametrs 41.65mm, biezums 15.5mm un svars 144grami. Kopā ar dzelzs ķēdīti tā svars ir ap 300 gramiem.
Septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados uzvalka pulksteņi sāka lietot steroīdus un to diametrs pakāpeniski palielinājās līdz 36-38mm. Dīvainā kārtā augstāk redzamo konservbundžu ēra sāka beigties un tos, savukārt, uzsēdināja uz stingras diētas, kā rezultātā normāla, sportiska pulksteņa diametrs samazinājās līdz 39-41mm.
Gadsimtu mija nāca ar jaunu modes kliedzienu – bigger is better. Pirmā bezdelīga bija Panerai.
Panerai
Panerai ir unikāls gadījums pulksteņu pasaulē, kas uzskatāmi parāda, ka pietiek Holivudas slavenībām uzvilkt kaut ko, lai tas kļūtu par absolūtu modes kliedzienu pīkstienu. Tagad ir grūti pateikt, kas uzsāka Panerai bezmaksas reklāmas kampaņu, bet tās rezultātā ar šiem pulksteņiem, kas ir 44mm diametrā un sver pāri par 150 gramiem, sāka dižoties visi, kam vien nebija slinkums, ieskaitot Silvestru Stalloni, kas pat pasūtīja dažus simtus pulksteņu, ko tagad pazīst kā Sly-tech.
Pēc tam sākās vesels lielo pulksteņu birums – Breitling, Omega, IWC un citas firmas sāka sacensties, kura nu izlaidīs lielāko konservbundžu pulksteni, kas būs arī piemērots nesāšanai. Visu zemāk esošo pulksteņu diametrs ir 48mm…
Šo jezgu laikam sāka IWC ar savu Big Pilot’s watch:
IWC Big Pilot
Pēc tam sekoja Breitling ar savu Bentley:
Breitling Bentley
Omega ar Aqua Terra XXL:
Omega Aqua Terra
Pašreiz izskatās, ka mode ir izmetusi vienu pamatīgu loku un atgriezusies sākuma punktā. Vai tas ir labi vai slikti, man ir grūti spriest, jo man liekas, ka dzīve ar lielu pulksteni ir daudzreiz vieglāka un nav jāpiepūlē acis, lai saskatītu, cik īsti tad tas rāda.
Pats galvenais laikam ir nepārspīlēt 🙂
Bildes ņemtas no pulksteņu ražotāju mājas lapām, interneta un Mr. Chuck Maddox kolekcijas
One Reply to “Does size matter?”