Komplikācijas
Par komplikāciju tiek sauktas tās funkcijas, ko pulkstenis veic, bet, kas nav tieši saistītas ar pareiza laika attēlošanu uz ciparnīcas.
Datums
Visbiežāk redzētā komplikācija. Es domāju, ka 80 procentu pulksteņu rāda datumu, tā ka to ir grūti nosaukt par sarežģītu lietu (komplikāciju), bet datums tieši neattiecas uz laika rādīšanu.
Hronogrāfs
Hronogrāfs ir ierīce, kas ir domāta īsu laika intervālu mērīšanai. Bieži vien cilvēki hronogrāfu nepareizi sauc par hronometru. Hronometrs ir īpaši precīzs pulkstenis, kura mehānisms ir izgājis testēšanu Šveices COSC laboratorijā.
Hronogrāfi var būt visdažādākie – divu reģistru, kas parāda laiku līdz 30 minūtēm, 3 reģistru hronogrāfi, kas laika skaitīšanu var veikt līdz 3 vai 12 stundām. Pagājušā gadsimta sākumā tika ražoti arī tādi hronogrāfi, kas veica laika skaitīšanu līdz vienai minūtei. Īpaša hronogrāfu iezīme ir tāda, ka tiem nav centrālā sekunžu rādītāja. Sekundes parasti rāda uz viena no reģistriem, bet centrālais sekunžu rādītājs tiek izmantots hronogrāfam. Tas ir tapēc, ka uzņemot laiku, vieglāk ir nolasīt sekunžu rādījumus, ko rāda lielais sekunžu rādītājs, nekā mazais rādītājs un mazās ciparnīcas. Dažiem hronogrāfiem minūšu skaitītājiem ir īpaši izceltas 3, 6 un 9 minūšu iedaļas – izrādās, ka pagājušā gadsimta vidū daudzviet telefona tālsarunas tarificēja ik pa trim minūtēm un ar hronogrāfu varēja labi ierobežot sievasmātes verbālos plūdus 🙂
Split hronogrāfs
Split hronogrāfs var veikt divu īsu laika intervālu registrēšanu, neapastādinot hronogrāfu. Tas tiek veikts ar divu hronogrāfa sekunžu rādītāju palīdzību. Piemēram, ja ir jāuzņem cik ātri divi skrējēji veic apli, kad pirmais skrējējs šķērso finiša līniju, apstādina vienu sekunžu rādītāju, un kad to pašu dara otrs – apstādina otru sekunžu rādītāju.
Kalendārs
Pulksteņos var būt iekļauts kalendārs, kas rāda ne tikai datumu, bet arī nedēļas dienu , mēnesi un pat gadu. Vienkāršākie pulksteni, kam ir nedēļas diena un mēnesis, ir jākoriģē reizi gadā – 28 februārī, sarežģītākie – reizi četros gados.
Mūžīgais kalendārs
Mūžigais kalendārs atšķirībā no parastajiem kaledāriem ir jākoriģē reizi 100 gados. Šie pulksteņi maksā ļoti dārgi, bet ja ir vēlēšanās, lai nekad nebūtu jārūpējas par pulksteņa datuma korekciju reizi mēnesī vai gadā, tad šis ir vislabākais risinājums.
Gājiena rezerve
Katram pulkstenim ir noteikta gājiena rezerve – laiks, cik ilgi būs uzvilkta galvenā atspere. Tā kā atspere ir kaut kur dziļi iekšā pulksteņa mehānismā, tad dažreiz ir ļoti noderīgi zināt, cik ilgi pulkstenis ies bez uzvilkšanas, it īpaši, ja uz rokas ir trāpijies pulkstenis ar rokas uzvilkšanu un iepriekšējā dienā ir svinēts.
Minūšu atkārtotājs
Ir divi galvenie minūšu atkārtotāju veidi – pulksteņi, kas ar skaņas signālu “nospēlē” cik rāda pulkstenis un pulksteņi, kam katru stundu vai stundas ceturksni atskan gongs.
Tourbillon
Komplikācija, kas ir cēlusies no kabatas pulksteņiem. Pamatideja ir tāda, ka “balance” kariete griežas ap savu asi, veicot vienu apgriezienu minūtē vai stundā. Tas palīdz kompensēt pozicionālo klūdu, jo pulkstenis atkarībā no pozīcijas var steigties vai atpalikt. Lieki teikt, ka šie pulksteņi ir vieni no dārgākajiem. Tourbillon cenas sākas no 20.000usd par lētakajiem modeļiem.
Mēness fāze
Ir taču jauki zināt, kad jāgaudo 🙂 Mēness fāzes indikators parāda pašreizējo mēnes fāzi.
One Reply to “Komplikācijas”