Lange & Söhne
No Šveices pārcelsimies uz Vāciju kur jau vairāk nekā 150 gadus atrodas viena no modernās pulksteņu pasaules leģendām – fima Lange & Söhne. Firma, kas ir radījusi neaizmirstamus šedevrus, piedzīvojusi iznīcību un atdzimusi kā Fēnikss no pelniem, lai atkal ieņemtu pašu augstāko vietu starp pulksteņu ražotājiem.
Vēsture
1845 gads – Ādolfs Lange, kas jau ir ieguvis atzinību kā prasmīgs pulksteņmeistars, nodibina pulksteņu darbnīcu Glashütte, netālu no Drēzdenes. Pašos savas darbības pirmsākumos Ādlofs Lange atmeta Šveicē un Francijā lietoto līniju [Ligne, apmēram 2.25mm] mērīšanas sistēmu un pārgāja uz metrisko sistēmu.
1864 gads – Lange sāk izmantot 3/4 mehānisma pamatplāksni, kas joprojām ir Lange & Söhne mehānismu vizītkarte.
1868 gads – par firmas līdzipašnieku kļūst Ādolfa dēls Ričards, fimu pārdēvē par Lange & Söhne.
1875 gads – Ādolfs Lange mirst un firmas vadību pārņem viņa dēli.
1895 gads – Lange & Söhne piecdesmit gadu jubilejā Glashütte tiek uzcelts piemineklis Ādolfam Langem.
1900 gads – Pasaules izstādē Parīzē pirmo reizi tiek izrādīts simtgades Tourbillon
1945 gads – Lange & Söhne rūpnīcu sagrauj bombardēšanā
1948 gads – Firma tiek ekspropriēta un savu darbību beidz
1990 gads – Valters Lange, Ādolfa Langes mazmazdēls atgriežas Glashütte un izveido Lange Uhren Gmbh un reģistrē A. Lange & Söhne brendu.
1994 gads – Atgriešanās pasaules elitē ar modeļiem Lange 1, Tourbillon, Arkade un Saxonia
1997 gads – Tiek radīts pirmais atjaunotās firmas pašuzvelkošais mehānisms SAX-O-MAT
1999 gads – Tiek radīts mehāniskais hronogrāfs Datograph
2000 gads – Tiek radīts nākamais simtgades Tourbillon – Lange 1 Tourbillon
Desmit gadu laikā kopš firmas atjaunošanas ir radīti 6 dažādi mehānismi, kas ir jāatzīmē kā unikāls sasniegums, jo jauna mehānisma radīšana ir ļoti laikietilpīga un reti kura kompānija izveido jaunu mehānismu biežāk kā reizi piecos-desmit gados.
Modeļi
Lange & Söhne modeļus var sadalīt 3 grupās:
· Klasiski Dress watch
LANGE 1 – galvenā ciparnīca ir nobīdīta no centra, atsevišķs sekunžu rādītājs, gājiena rezerves indikators un lielais datums. Viens no visskaistākajiem Lange & Söhne pulksteņiem.
SAXONIA un 1815 – klasiski dress watch. Abiem modeļiem ir mazais sekunžu rādītājs, SAXONIA ir arī lielais datums.
LANGEMATIC – vienīgais Lange & Söhne pulkstenis ar automātisko uzvilkšanu. Kā vienu no interesantākajām lietām var atzīmēt to, ka regulējot minūšu rādītājus, sekunžu rādītājs automātiski pārlec uz 0.
CABARET un ARCADE – taisnstūrveidīgi pulksteņi. ARCADE ir vienīgais sieviešu pulkstenis Lange & Söhne kolekcijā.
· Hronogrāfi
DATOGRAPH – Divu reģistru hronogrāfs, kas tika izstrādāts 1999 gadā un ir pirmais hronogrāfa mehānisms, kas ir izstrādāts pēdējo 20 gadu laikā. Kā viena no īpašām šī mehānisma iezīmēm ir pārlecošs hronogrāfa minūšu rādītājs – tas nevis pārvietojas lēnām, kā pierasts visos citos pulksteņos, bet pārlec katru minūti.
DOUBLE SPLIT – unikāls izstrādājums – Flyback [lai sāktu jaunu laika mērījumu, tas nav jāapstādina, bet vienkārši jānospiež start poga – sekunžu rādītājs sāk skaitīt laiku no jauna] hronogrāfs un dubultais rattrapante [parasti rattrapante horonogrāfiem ir divi sekunžu rādītāji – ir iespēja salīdzināt piem. divu skrējēju laikus – kad pirmais šķērso finiša līniju, apstādina vienu sekunžu rādītāju, otrs turpina skaitīt laiku]. Pieminēšanas vērts ir dubultais rattrapante – DOUBLE SPLIT hronogrāfam ir ne tikai 2 sekunžu rādītāji, bet arī 2 minūšu rādītāji. Tas nozīmē, ka ja ar parastu rattrapante hronogrāfu var izmērīt laika starpību, kas nepārsniedz 1 minūti, tad ar šo brīnumu ierobežojumu nav.
· Limitētās sērijās ražoti pulksteņi
GRAND LANGE 1 “Luna Mundi” – ja mēs gribam būt precīzi, tad mums ir jābūt precīziem abās puslodēs. Šis varētu būt Luna Mundi sauklis – Luna Mundi ir LANGE 1 ar mēness fāžu indikatoru. Lai precizitāte būtu pavisam precīza, šie pulksteņi ir komplektos pa divi – katrs no tiem rāda mēness fāzes savā puslodē – baltā zelta korpusā tērptais rāda mēness fāzi ziemeļu puslodē, rozā zeltā tērptais – dienvidu puslodē. Saražots 101 ekspemplārā.
LANGE TOURBILLON “Pour le Mérite” – vienas minūtes tourbillon ar sekunžu rādītāju un gaitas rezerves indikatoru. 150 eksemplāri zelta un 50 ekspemplāri platīna korpusā.
LANGE 1A – Principā tas pats LANGE 1, tik tērpts zeltā ne tikai no ārpuses, bet arī iekšpuses. 100 ekspemplāri.
Visi Lange & Söhne pulksteņi tiek ražoti tikai cēlmetāla korpusos, ar tīra sudraba ciparnīcām, zelta rādītājiem un to apstrāde ir roku darbs.
Noslēgums
Lange & Söhne attīstība ir balstīta uz vēsturiskām tradīcijām, tās vadībā ir bijuši vienas ģimenes pārstāvji, tā nodrošinot to, ka latiņa, kas ir uzlikta ļoti augstu, netiek laista zemāk un netiek meklēti kompromisi. Viena no ļoti retajām firmām, kas neatrodas Šveicē un ražo tikai mehāniskos pulksteņus, kas tiek cienīta un vērtēta tikpat augstu kā tās konkurenti no alpu kalnu zemes. Lange & Söhne vienlaikus ir veca un jauna firma.
Kas ir šīs firmas panākumu pamatā? Manuprāt tā ir vācu precizitāte, tradīcijas un bezkompromisa poltika – nekādas plastmasas, nekādas elektronikas, tikai un vienīgi vislabākie materiāli. Ir jāatzimē, ka Lange & Söhne ir viena no retajām firmām [atkal, jau es lietoju šo apzīmējumu] kuras kolekcijā nav pulksteņu tērauda korpusā. Lange & Söhne pulksteņu korpusi tiek izgatavoti tikai no cēlmetāliem – zelta un platīna, ciparnīcas ir no sudraba, kas tiek nevis presēts, bet gravēts ar rokām. Tajā pašā laikā viņiem ir veiksmīgi izdevies izvairīties no “bling-bling” izskata un statusa.
© Normunds Špakovskis