Leģenda – Sky Moon Tourbillon

Iesākumā nedaudz vēstures. 2000. gada 5. oktobrī Patek Phillipe prezentēja Star Caliber 2000 – vissarežģītāko kabatas pulksteni, kāds jebkad ir radīts. Tā mehānisms sastāv no 1118 detaļām un tajā ir apkopotas visas komplikācijas, ko gadsimtu garumā ir radījuši pulksteņmeistari. Funkciju uzskaitījums aizņemtu pārāk daudz vietas, tapēc ļausim šim meistardarbam pašam sevi parādīt

Star 2000

Star 2000

Nedaudz mazāk kā sešus mēnešus pēc Star Caliber 2000 parādīšanās, Patek Philippe visai pulksteņu pasaulei liek noelsties vēlreiz – ir dzimis Sky Moon Tourbillon – pasaules sarežģītākais rokaspulkstenis.

 

Sky Moon

 

Lai cik tas dīvaini arī neliktos, komplikāciju skaits, radot šo smalkmehānikas mākslas darbu, Patek Philippe meistariem nebija galvenais. Viņu mērķis bija radīt pulksteni, kurā būtu apkopotas sarežģītākās komplikācijas kuras līdz šim vienā korpusā nav bijušas- mūžīgais kalendārs ar datumu uz sektora ciparnīcas, minūšu atkārtotājs, Tourbillon, zvaigžnu laiks, nakts zvaigžņu karte [ar kustīgām zvaigznēm], mēness fāzes ar mēness orbītas attainojumu zvaigžņu kartē.

Sky

 

Sky Moon

 

Minūšu atkārtotājs, iespējams, ir viena no fascinējošākajām komplikācijām – nospiežot pogu pulksteņa kreisajā pusē, gongs nosit stundas, ceturkšņus un minūtes. Sakarā ar vietas trūkumu, Patek Philipe inženieri, sadarbībā Šveices tehnoloģiju institūtu, izstrādāja speciāla sakausējuma gongu, kas radīja īpašu, rezonējošu skaņu, un ko bija iespējams ievietot rokaspulksteņa korpusā.

Tourbillon palīdz pārvarēt gravitācijas iespaidu. Visiem pulksteņiem ir tā dēvētā pozicionālā kļuda – atkarībā no tā stāvokļa, pulkstenis var vai nu steigties vai atpalikt, tapēc balansa zobrats tiek ievietots speciālā rāmītī, kas griežās ap savu asi, kompensējot gravitācijas kļūdu. Pats mehānisms ir no tērauda un sastāv no 69 detaļām, tā svars ir 0.3 (!) grami.

Mūžīgais kalendārs – datuma indikators ir uz sektora ciparnīcas, nedēļas diena un mēnesis un apaļajām ciparnīcām pie 9 un 3, mēness fāze – 6. Kalendārs darbosies precīzi līdz 2100 gadam, ievērojot visus garos gadus.

 

Moon.

 

Sky Moon

 

Pulksteņa otra puse ir veltīta debesīm – zem safīra stikla griežas visas ziemeļu [pēc pasūtījuma – arī dienvidu] puslodes zvaigznes un mēness. Tā ir kā personīgā observatorija uz rokas – visi zvaigznāji griežas tieši tāpat kā skatoties teleskopā, mēness fāzes mainās saskaņā ar kelandāru un tā vien gribas teikt – "everything under the sun is in tune and sun is eclipsed by the moon….." Bez visa tā pulksteņa otrā pusē ir pulksteņa rādītāji, kas rāda laiku 24 stundu sistēmā. Šis ir visprecīzākais zvaigžņu kartes modulis, ko līdz šim ir izdevies iebūvēt rokaspulkstenī.

Mehānikas šedevrs. Pulkstenis sastāv no 686 detaļām, katra detaļas tiek apstrādāta ar rokām, pulēts ir katrs, pat vismazākā zobrata zobiņš, visas kantītes tiek noslīpētas ar rokām, lietojot nevis vīli, bet cietu koka disku. Pulēšana un slīpēšana samazina berzi, līdz ar to Patek Philippe panāk mehānisma ilgmūžību, kas ir mērojama pat ne gadu desmitos, bet gadsimtos. Visas metāla daļas un plāksnes, kas tur zobratus un zvaigžņu moduļus ir ar īpašiem gravējumiem. Pulkstenim ir piešķirts Šveizes zīmogs – pulksteņa kvalitātes augstākais apliecinājums.

Korpuss ir izgatavots no 18 karātu zelta vai platīna. Tā diametrs ir 42mm un biezums 16mm. [Ja jāsaka godīgi, es nespēju saprast KĀ viņi tajā ir dabūjuši iekšā visu to, kas tur atrodas, jo ir pietiekami daudz pulksteņu bez nevienas komplikācijas, kas ir iestūcīti šāda izmēra korpusos, pietiek minēt Breitling.] Priekšējā ciparnīca ir no zelta, kas ir pārklāts ar sudrabu, aizmugurējā ciparnīca ir no zila safīra, kas griežas, lai parādītu mēness kustību. Zvaigžņu karte ir uz atsevišķa caurspīdīga safīra diska.

Pulkstenim ir četras korekcijas pogas, viena uzvelkamā galviņa parastajam pulkstenim un otra uzvelkamā galviņa, kas koriģē zvaigžņu laiku un 24 stundu pulksteni. Pulkstenim ir krokodilādas siksniņa ar pieskaņotu zelta vai platīna sprādzi.

Sakarā ar to, ka šī pulksteņa radīšana ir ilgstošs process, gadā tiek izgatavoti tikai divi eksemplāri. Cena – 950.000CHF zelta korpusā un 980.000CHF platīna korpusā.

Noslēgumā gribu teikt, ka pat tad, ja jums ir lieks miljons, jūsu izredzes tikt pie šī pulksteņa ir samērā niecīgas, jo rinda uz to ir piecu gadu garumā un pasūtījumus pieņem tikai Patek Philippe īpašnieks pēc personiskas sarunas ar potenciālo pircēju.

One Reply to “Leģenda – Sky Moon Tourbillon”

Leave a comment