Rokaspulksteņu veidi

Pulksteņu veidi

Mehāniskie pulksteņi

Mehāniskos rokas pulksteņus var iedalīt 2 lielās grupās – ar rokas uzvilkšanu un automātiskajos. Abos pulksteņu veidos tiek uzvilkta atspere, kas, savukārt, kalpo kā enerģijas avots. Atspere savu enerģiju "atbrīvo" caur 4 galvenajiem zobratiem.

Ar rokas uzvilkšanu

Lai pulkstenis darbotos, tas ir jāuzvelk ar roku. Uzvilkšanu vēlams ir veikt katru dienu vienā un tajā pašā laikā jo tas uzlabo mehānisma eļļošanu un nodrošina pulksteņa mehānisma gaitas vienmērību.

Automātiskie pulksteņi.

Automātiskajiem pulksteņiem atsperes uzvilkšanu nodrošina rotors, kas rotējot uzvelk atsperi. Ja pulksteņa nēsātājam ir aktīvs dzīvesveids, tad automātiskais pulkstenis nav jāuzvelk, jo to veic pats pulksteņa saimnieks ar savām kustībām. Pirmos automātiskos pulksteņus sāka ražot Rolex pagājušā gadsimta sākumā, nosaucot tos par perpetual. Šis termins perpetual bieži vien tiek jaukts ar perpetual calendar, kas nozīmē mūžīgo kalendāru. Atkarībā no pulksteņa mehānisma, rotors uzvelk atsperi griežoties uz abām pusēm, vai tikai uz vienu pusi (Valjoux 7750). Bez šiem vēl ir t.s. bumper rotor mehānismi, kur rotors nerotē ap savu asi 360 grādus, bet tikai 270 grādus. Rotora gājiens tiek ierobežots ar atdurēm, tāpēc arī ir radies nosaukums bumper movement.

Pulksteņu gājiena rezerve.

Pilnībā uzvilktam pulkstenim ir noteikts laiks, cik ilgi tas ies pēc atsperes pilnas uzvilkšanas. Šo laiku sauc par gājiena rezervi. Modernajiem pulksteņiem gājiena rezerve ir no 40 stundām līdz 10 dienām.

Elektroniskie pulksteņi

Elektroniskajos pulksteņos atsperes lomā ir baterija, kas nodrošina nepieciešamo enerģiju.

Kvarca

Kvarca pulksteņos tiek izmantota kvarca kristāla pjezoefekts – ierosināts ar strāvu tas vibrē un šo vibrāciju frekvence caur mikroshēmu tiek izmantota elektromotoriņa vadībai. Kvarca pulksteņi ir samērā precīzi un tos var atšķirt pēc tā, ka sekunžu rādītājs pārvietojas reizi sekundē.

Digitālie

Šiem pulksteņiem rādītāju vietā ir cipari. Tas var būt LCD ekrāns, bet pagājušā gadsimta 70 gados bija populāri pulksteņi, kam cipari bija veidoti no diodēm.

Jauktie

Jaunākais izgudrojums pulksteņu pasaulē – elektroniskais pulkstenis ar rotoru. Rotors griežoties uzlādē kondensatoru, kas savukārt kā baterija nodrošina pulksteņa kustību. Pazīstamākie piemēri ir Seiko Kinetic un Omega Omegamatic. Pagājušā gadsimta 70 gados Seiko ražoja pulksteni, kam kondensatoru uzlādēja griežot pulksteņa uzvelkamo galviņu, līdz iedegās lampiņa. Tas bija tāds interesants veids tika saistīts mehāniskais pulkstenis ar elektronisko pasauli.

2 Replies to “Rokaspulksteņu veidi”

Leave a comment