Rolex. Simbols un statusa apliecinājums. Iespējams – visatpazīstamākā Šveices eksporta prece, kuras raksturošanai derēs arī nodrāztais izteiciens – Rolex arī Āfrikā (Everestā, Brazīlijas džungļos, Antarktīdā, jūras dzīlēs un debesīs) ir Rolex. Rolex pazīst puikas Deli ielās un miljonāri Ņūjorkā. Pirmie gan to laikam nekad paši nav redzējuši, bet zina, ka kādreiz, kad viņi būs bagāti, viņiem būs zelta Rolex. Kas ir veicinājis šīs salīdzinošās jaunās firmas ražojumu atpazīstamību, kas to ir uzcēlis uz zelta altāra, lai pielūgtu un dziedātu dziesmas par “Rolex pulksteni no zelta”?
Vēsture
Liekas, ka Rolex vēsture apgāž visus priekštatus par klasisko Šveices pulksteņu industriju – firmu dibina vācietis, kas ir ieguvis Lielbritānijas pilsonību apprecot anglieti, lielākais Šveices pulksteņu ražotājs ir dibināts Londonā, bet tas labi parāda Hansa Vilsdorfa nākotnes redzējumu – ražot drošus, precīzus un uzticamus rokaspulksteņus, kas iegūs atzinību visā pasaulē.
Rolex nodibināja Hanss Vilsdorfs kopā ar savu svaini Londonā, 1905 gadā. Sākumā firmu sauca Wilsdorf & Davis un tās mērķis bija ražot izturīgus rokaspulksteņus. Lielākā daļa pulksteņu pagājušā gadsimta sākumā tika ražoti Šveicē, bet tie pārsvarā bija kabatas pulksteņi, jo dažādu iemeslu dēļ bija problemātiski ražot pietiekami mazus, izturīgus un precīzus mehānismus, ko varētu ievietot rokaspulksteņu korpusos.
1908 gadā tiek reģistrēta firmas zīme Rolex – pietiekami īss vārds, ko var viegli izvietot uz ciparnīcas un ko var izrunāt nemeklējot pareizrakstības vārdnīcu. 1910 gadā Rolex rokapulkstenis saņem pirmo hronometra sertifikātu un visa turpmākā Rolex vēsture ir apliecinājums nepārtrauktai virzībai uz pirmo vietu pulksteņu pasaulē. 1926 gadā tiek izgatavots pirmais ūdensdrošais rokaspulkstenis, 1931 gadā tiek izgudrota pirmais automātiskais rokaspulksteņa mehānisms, 1945 gadā – pirmais rokaspulkstenis ar datumu, 1960 gadā Rolex Deep Sea Special ienirst 10910m dziļumā, piestiprināts pie batiskafa Trieste.
Pašlaik Rolex ir vadošais Šveices rokaspulksteņu ražotājs, kas gadā saražo vairāk par pusmiljonu pulksteņu tērauda, zelta un platīna korpusos, ar un bez briljantiem. Kopš 2000 gada Rolex ir pilnvērtīga manufaktūra, jo visus mehānismus tā ir izstrādājusi pati un ražo savā rūpnīcā.
Rolex ir Vimbldonas tenisa turnīra galvenais sponsors kopš 1979. gada. Rolex vēstnieku saraksts aizņemtu pārāk daudz vietas, tapēc es pieminēšu tikai vienu –latviešu izcelsmes alpīnists Eds Viesturs.
Modeļi
Rolex kolekciju var iedalīt divās daļās – Oyster un Cellini. Oyster ir ūdensdroša korpusa apzīmējums, kas nāk kopš 1926 gada, kad šādi tika nosaukts pirmais ūdensdrošais Rolex pulkstenis.
Oyster Perpetual modeļi ir domāti nēsāšanai ikdienā. Šajā kolekcijā ir gan vienkāršie Air King un Pepretual modeļi, gan Date un Datejust. Mehānismi šiem pulksteņiem ir vienkārši, bet tajā pašā laikā ļoti robusti un izturīgi. Ir dzirdēti stāsti par Rolex pulksteņiem, kas ir nostrādājuši 10-20 gadus bez jebkādas apkalpošanas.
Oyster Professional ir sportiski pulksteņi, ko parasti izvēlas cilvēki, kam pulkstenis ir ir laikrādis nevis greznumlieta. Šajā kolekcijā ir nirēju pulksteņi – Submariner un Seadweller, pulksteņi, kas rāda laiku otrā laika zonā – Explorer II un GMT Master, kā arī hronogrāfs Cosmograph Daytona.
Cellini kolekcijā ir pulksteņi, ko dēvē par “dress watch”. Kolekcija ir mazāk populāra, salīdzinot ar Oyster, bet arī šie ir īsti Rolex, ar tādiem pašiem uzticamiem mehānismiem, radīti un ražoti pēc vislabākajām šveices pulksteņmeistaru tradīcijām.
Rolex nieki
Hologramma
Katram jaunam Rolex pulkstenim un vāka ir uzlīmēta hologramma – apliecinājums tam, ka pulkstenis ir īsts. Viens no eksistenciāliem jautājumiem, kas nomoka katru jauna Rolex pircēju ir – ko darīt ar hologrammu, kas ir uzlīmēta uz katra pulksteņa vāka, kā to dabūt nost tā lai nesaskrāpētu vāku, ko ar to darīt pēc noņemšanas. Īstenībā šai uzlīmei nav nekādas nozīmes – tā ir tikai viena no pretviltošanas sistēmām.
It takes one year to make a Rolex watch
Viens no Rolex mārketinga saukļiem – lai radītu pulksteni, ir nepieciešams viens gads. Iespējams ka tā arī ir taisnība.
Hronometrs
Visi Rolex pulksteņi ir sertificēti hronometri. Tas nozīmē, ka tiem tiek garantēta gājiena precizitāte +4/-6 sekundes dienā. Sertificēšanas procedūru veic COSC (Controle Officiel Sisse des Chronometres) testējot mehānismus dažādās temperatūrās un stāvokļos. Rolex ilgu laiku bija vienīgais ražotājs, kas sertificēja visus mehānismus un tikai nesen to pašu sāka darīt Breitling.
Izturība
Klīst daudz baumu par Rolex īpašo izturību – pulksteņi ir mesti zemē, ilgus gadus atradušies okeāna dzīlēs, strādājuši daudzus gadus bez apkopes. Tas viss tikai parāda, ka Hanss Vilsdorfs ir sasniedzis savu mērķi – radīt pulksteni, kas ir uzticams, drošs, izturīgs un tajā paša laikā tas nekādā ziņā neatgādina miniatūru zemūdeni uz rokas, bet ir elegants un ļoti labi izskatās.
Prestižs, investīcijas un pieprasījums
Zelta Rolex Oyster Daydate ar President zelta aproci laikam ir viens no prestižākajiem modeļiem, bet pieprasītākais, savukārt, ir Cosmograph Daytona tērauda (!) korpusā. Jā, tieši tērauda korpusā, nevis zelta vai platīna. Lai iegādātos tērauda Daytona potenciālajam pircējam ir jāgaida 2-3 gadi, bet zelta Daytona var iegādāties pie jebkura dīlera uzreiz. Daudzi cilvēki Rolex pērk kā investīciju cerot, ka tā vērtība pēc dažiem gadiem celsies, bet, diemžēl, lietots pulkstenis, pat ja tas ir Rolex, nekad nemaksās dārgāk par jaunu. Rolex gadījumā gan ir viens iepriecinošs faktors – tā vērtība laika gaitā kritīsies lēnāk nekā citu ražotāju pulksteņiem.
Dīleri un tirdzniecības politika
Rolex izceļās starp visiem masu ražotājiem ar to, ka tam ir ļoti stingra tirdzniecības politika, kas liedz dīleriem piedāvāt atlaides, tapēc pērkot Rolex jūs varat būt droši, ka nekad nepārmaksāsiet un nekad nedabūsiet lielāku atlaidi par 3%. Tādējādi Rolex veiksmīgi notur savas markas prestižu un nepieļauj, ka brenda vērtība tiek devalvēta mirkļa reklāmas akciju ietekmē.
Pakaļdarinājumi un kopijas
Rolex nenoliedzami ir viens no visvairāk kopētajiem pulksteņiem – Oyster korpusa dizaina līnijas ir atrodamas daudzu ražotāju izstrādājumos. Rolex ir arī viens no pasaulē visvairāk viltotajiem pulksteņiem – tālajo austrumu tirgos var nopirkt apšaubāmas kvalitātes Rolex pulksteņus par 5-10 dolāriem, interneta izsolēs par daudz lielākām summām var nopirkt tik kvalitatīvus viltojumus, ka bez atvēršanas ir gandrīz neiespējami noteikt to autentiskumu.
Noslēgums
Kas īsti ir Rolex? Greznumlieta vai laikrādis? Statusa apliecinājums vai nepieciešamība zināt pareizu laiku? Vai platīna Yacht Master ir sporta pulkstenis vai rotājums, ko īpašnieks uzliek uz rokas, kad nokāpj no jahtas? Vai GMT Master pilotam vai alpīnistam, mūsdienu tehnikas laikmetā, ir laikrādis?
Manuprāt Rolex ir veiksmīgi apvienojis pulksteņa pamatfunkciju – laika rādīšanu – ar statusu apliecinošu mītu par tā nēsātāja labklājību. Katrs, kas dzīvē kaut ko ir sasniedzis, vēlas apstiprināt savu veiksminieka statusu. Viens no šādiem noderīgiem simboliem ir Rolex. Simbols, kas ir bijis visur – okeānu dzīlēs un Everestā, ko nēsā miljoniem cilvēku, to var redzēt visās pasaules malās un ko atpazīs daudzi.
© Normunds Špakovskis
Paldies par rakstu. Tiešām kā iesācējam pulktsteņos palīdzēja.
Rakstiņš gan pavecs….jautājums tāds ,cik saprotu ROLEX ir tas pats TUDOR …Black Bay tas pats Submariners bez datuma…vai tas tiešām tā ir? un vai uz tausti ir atšķirības (materiālu nostrāde ,metāla siksnas kvalitāte?…..cenas starpība iespaidīga….vai tiešām jamaksā 3X vairak par nosaukumu?
Rolex nav tas pats Tudor. Abiem ir kopīgi īpašnieki. Vienīgā praktiskā atšķirība ir mehānismos – Rolex tie ir savi, Tudor līdz šim gadam izmantoja ETA mehānismus. Uz tausti, domāju, atšķirību nesamanīsi, abi ir kvalitatīvi pulksteņi.
Paldies,bet atšķirība ir tikai mehānismos,?jo Rolexam kā top zīmolam ir jābūt saviem vai arī pārējās detaļas,korpusi,utt tiek ražotas atšķirīgās fabrikās?Jeb tomēr tur ir Rolex aura 🙂
teikšu tā – es par Tudor neko daudz nezinu, jo visi PR pasākumi parasti notiek ar Rolex gādību. No tiem var uzzināt, ka Rolex ražo visu pats. Cik es zinu Tudor izmantoja Rolex Oyster korpusus, gan jau, ka ciparnīcas un rādītājus un visu pārējo ņēma vai nu turpat kur Rolex, vai ražoja paši. Nedomāju, ka viņiem bija kā vēl ne tik sen Lido krodziņos – katram savi piegādātāji.
Un galu galā – kāda starpība kur atrodas CNC mašīnas – Rolex vai Tudor ēkā? Sen pagājuši tie laiki kad katra firma lepojās ar saviem unikālajiem cilvēkiem, kas noteica brenda DNS. Tagad visu bīda mārketinga departamenti, kas nosaka mērķauditorijas, pirktspējas, ietekmes, konkurenci utt.
No augstākminētā neizriet, ka Tudor ir pagalam slikts 🙂 Jāsaprot, ka vienas grupas divi uzņēmumi nekad nekonkurēs, tāpēc Tudor jau no pašiem pirmsākumiem ir bīdīts kā affordable ražotājs, jo Rolex vienmēr ir bijis nedaudz premium. Tagad jāskatās kas notiks ar Tudor pēc 5-10 gadiem, jo viņi ir atkalienākuši Amerikas un Lielbritānijas tirgos. Savs mehānisms noteikti ir laba zīme tam, ka izaugsme būs, interesanti kas notiks ar cenām. Par kvalitāti var nesatraukties – tā būs ļoti laba.